Aplikacja mObywatel to mobilna aplikacja rządowa, dzięki której skorzystasz z usług publicznych na swoim smartfonie.
mObywatel to aplikacja, która łączy wiele funkcji i usług takich jak: mDowód, e-legitymacja studencka, eRecepta, mPrawo Jazdy, Bezpieczny autobus, Naruszenia środowiskowe. Z tą aplikacją masz dostęp do swoich najważniejszych danych, możesz potwierdzić tożsamość, np. podczas kontroli w pociągu lub na poczcie, kiedy odbierasz przesyłkę poleconą.
Dzięki aplikacji mObywatel między innymi:
- potwierdzisz swoją tożsamość mDowodem i otworzysz konto w banku
- bezpiecznie pobierzesz i zaktualizujesz swoje dane
- zalogujesz się do e-Urzędu Skarbowego (i rozliczysz PIT)
- zrealizujesz eRecepty bez podawania numeru PESEL
- potwierdzisz uprawnienia kierowcy
Jak skorzystać z aplikacji mObywatel
Jeśli chcesz mieć dokumenty pod ręką w swoim telefonie, wystarczy tylko kilka kroków:
- pobierz aplikację mObywatel z autoryzowanego sklepu (Google Play, AppStore) na swój telefon
- zapoznaj się z podstawowymi informacjami oraz zaakceptuj regulamin
- dodaj dokument – zaloguj się np. przez mojeID (profilem zaufanym) w mBanku i postępuj zgodnie z instrukcją na ekranie telefonu.
Pytania i odpowiedzi
-
Kiedy nie potwierdzę swojej tożsamości przez aplikację dokumentem mObywatel?
-
Z aplikacji mObywatel nie skorzystasz, gdy Twój mDowód stracił ważność, wygasł jego certyfikat lub nie masz dostępu do internetu. Podczas pobytu na terytorium innego państwa, również niezbędny jest ważny dokument potwierdzający tożsamość – paszport, a w strefie Schengen dowód osobisty w tradycyjnej wersji.
-
-
Ile zapłacę za korzystanie z mDowodu/aplikacji mObywatel?
-
Korzystanie z mDowodu i aplikacji mObywatel jest nieobowiązkowe oraz bezpłatne.
-
-
Czym różni się e-dowód od mDowód od dowodu osobistego, w tym e-dowodu?
-
mDowód i e-dowód to dwa odrębne dokumenty potwierdzające tożsamość. Mają osobną serię i numer oraz datę wydania i ważności. Oto różnice między nimi:
mDowód
mDowód to dokument mobilny stwierdzający tożsamość użytkownika aplikacji mObywatel na terytorium Polski. Możesz potwierdzać nim tożsamość również w banku. Pamiętaj, że potwierdzenie tożsamości mDowodem wymaga Twojej obecności w placówce – by pracownik mógł osobiście sprawdzić dokument. Wraz z mDowodem jest wydawany również profil mObywatel, który jest Środkiem Identyfikacji Elektronicznej, więc może być wykorzystywany przy logowaniu do stron administracji publicznej.
e-dowód
e-dowód to dowód osobisty z warstwę elektroniczną, czyli elektroniczny chip, w którego pamięci są między innymi dane identyfikacyjne właściciela, w tym jego zdjęcie.
e-dowód umożliwia m.in. logowanie się do portali administracji publicznej przy użyciu bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej (profil osobisty) czy elektroniczne podpisywanie dokumentów (dzięki podpisowi osobistemu).e-dowód potwierdza tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw, które uznają go za dokument podróży.
wskazówka
W aplikacji mObywatel dostępny jest również widok dowodu osobistego. Ale w odróżnieniu od dokumentu mObywatel (mDowodu) nie potwierdza tożsamości w banku.
-
-
Czy w aplikacji mObywatel zobaczę dane mojego standardowego dowodu osobistego?
-
Tak. Pamiętaj jednak, że danymi ze standardowego dowodu osobistego, które znajdują się aplikacji mObywatel nie potwierdzisz swojej tożsamości w banku. Dane te mają jedynie charakter informacyjny. Jeśli chcesz potwierdzić swoją tożsamość z użyciem aplikacji mObywatel, skorzystaj z dokumentu mObywatel (mDowodu).
-