Indywidualne Doradztwo Inwestycyjne
aby w pełni wykorzystać możliwości, które daje rynek
Chcesz mieć pełną kontrolę nad swoim portfelem i samodzielnie podejmować decyzje? Masz doświadczenie i wiedzę na temat rynków kapitałowych, jednak nie masz czasu na analizę aktualnej sytuacji na rynku, a może masz wiedzę lecz nie masz doświadczenia, ale chcesz korzystać z możliwości jakie rynki dają?
Doradztwo inwestycyjne to usługa, stworzona dla klientów, którzy chcą brać udział w procesie inwestycyjnym, przy wsparciu naszych ekspertów w dziedzinie inwestycji. Nasi eksperci i przygotowywane przez nich rekomendacje będą pomagać w realizacji Twoich decyzji inwestycyjnych. Jest to nasza odpowiedź na zmienność i dynamikę rynków finansowych oraz coraz bardziej złożone produkty finansowe.
W Indywidualnym Doradztwie Inwestycyjnym tworzymy portfele składające się z instrumentów notowanych w PLN, USD oraz EUR. Rekomendacje opierają się głównie o rozwiązania zagraniczne największych, światowych towarzystw funduszy inwestycyjnych – takich samych, z jakich korzystają inwestorzy w USA czy w krajach Europy Zachodniej. Pozwala to na dywersyfikację inwestycji, nie tylko w zakresie klas aktywów ale również regionalną.
21 TFI, 907 funduszy
bez opłat za usługę i wydanie rekomendacji inwestycyjnej
6 ekspertów
6 licencji maklera papierów wartościowych,
4 licencje doradcy inwestycyjnego,
3 certyfikaty CFA
liczne nagrody
W mBanku korzystamy z wiedzy i doświadczenia ekspertów proponując osobistego Portfolio Managera.
W Indywidualnym Doradztwie Inwestycyjnym, opieką nad Twoim portfelem zajmie się dedykowany Portfolio Manager. To osoba merytorycznie odpowiedzialna za przesyłane mailem rekomendacje. Możesz się z nią spotkać (również on-line) i omówić swoje wątpliwości i pytania. Pamiętaj, że decyzja o jej realizacji zawsze należy do Ciebie.
Zespół ekspertów mBanku zajmujący się doradztwem inwestycyjnym to:
Paweł Chylewski
Dyrektor Departamentu Zarządzania Majątkiem w mBanku
Dariusz Zalewski
Bartłomiej Grelewicz
Tomasz Jachowicz
Grzegorz Fiborek
Szymon Zajkowski
W teorii mylnie wskazuje się, że inwestowanie jest proste. W praktyce, rzeczywiste wyniki osiągane przez inwestorów indywidualnych, są znacząco gorsze niż z klasycznego portfela wzorcowego, złożonego w 60% z amerykańskich akcji i 40% z amerykańskich obligacji.
* Źródło: mBank, J.P. Morgan Asset Management Guide to the Markets®, September 30, 2022. Dane z perspektywy inwestora z USA. Dla portfela 60/40 przyjęto 60% indeksu S&P 500 oraz 40% indeksu obligacji Bloomberg U.S. Aggregate.
Jednym z głównych powodów są tzw. błędy behawioralne, czyli nieracjonalne zachowania inwestycyjne, wynikające z natury ludzkiej psychiki.
Z drugiej strony, rynki są zmienne. Bardzo trudno jest przewidzieć punkty zwrotne zachowania poszczególnych klas aktywów i w pełni wykorzystać ich potencjał wzrostowy.
Roczne stopy zwrotu poszczególnych klas aktywów
Na przestrzeni lat, liczne obserwacje i analizy nigdy nie pozwoliły na znalezienie jednego wzoru czy schematu, którym rządził by się rynek. Różne klasy aktywów w kolejnych latach dawały różne stopy zwrotu, a ich jakiekolwiek uszeregowanie i próba przewidzenia zachowania w przyszłości nie jest oczywista, nie mówiąc już o odpowiednim timingu.
Źródło: mBank, Bloomberg. Dane reprezentowane przez następujące indeksy: akcje USA - S&P 500 Total Return Index, akcje Europa - STOXX Europe 600 Hedged USD Net Total Return, akcje rynki wschodzące - MSCI Emerging Net Total Return USD Index, obligacje skarbowe globalne - ICE BofA Global Government Index, obligacje skarbowe polskie - TBSP, obligacje korporacyjne globalne - Bloomberg Global Aggregate Credit Total Return Index Value Hedged USD, surowce - Bloomberg Commodity Index Total Return, inflacja - CPI publikowany przez GUS. Portfel 60/40 został złożony w 60% z akcji (36% USA, 18% Europy, 6% rynków wschodzących) oraz 40% obligacji (16% skarbowe globalne, 16% skarbowe polskie, 8% korporacyjne globalne).
Zespół naszych licencjonowanych ekspertów inwestycyjnych, posiadających odpowiednie wykształcenie, wiedzę, doświadczenie i pasję może pomóc Ci uniknąć błędów i skuteczniej wykorzystać pojawiające się szanse.
Kiedy doważyć akcje, a kiedy obligacje? Które rynki mają lepsze perspektywy i powinno być ich więcej w portfelu? Czy to czas na odwagę czy ostrożność? - to pytania na które znalezienie odpowiedzi jest zadaniem zespołu naszych ekspertów.
Odpowiedzi na podobne pytania są podstawą skutecznego doradztwa inwestycyjnego. Portfolio Manager nie zostaje z nimi sam. W szerokim gronie na cyklicznych spotkaniach omawiamy sytuację rynkową i jej potencjalne implikacje. Biorą w nich udział nie tylko eksperci z Biura Maklerskiego. Uczestnikami są także m.in. główny ekonomista mBanku oraz przedstawiciele Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, z którymi współpracujemy.
Dyskusje o rynku przekładają się na konkretne decyzje komitetu inwestycyjnego w ramach Departamentu Zarządzania Majątkiem. Dzięki nim, Portfolio Manager może zarekomendować optymalne zmiany w Twoim portfelu, z uwzględnieniem ustalonej wcześniej, indywidualnej strategii.
Drugi Portfolio Manager dodatkowo sprawdza i podpisuje każdą rekomendację. Minimalizuje to ryzyko zarówno merytorycznych jak i technicznych pomyłek.
Indywidualność naszego doradztwa to nie tylko reklamowy slogan. Na pierwszym spotkaniu, Portfolio Manager ustali z Tobą strategię inwestycyjną, odzwierciedlającą Twoje rzeczywiste potrzeby i cele. Strategia wyznaczy plan, na podstawie którego dedykowana osoba zarekomenduje konkretne działania w portfelu. Każda rekomendacja jest unikalna – nie korzystamy z gotowych szablonów.
Rozmowa
Wyznaczenie strategii inwestycyjnej
Rekomendacje inwestycyjne
Bieżący
monitoring
Rewizja
strategii
Nota prawna:
Niniejszy dokument sporządzony został w celu promocji i reklamy, zgodnie z § 20 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 czerwca 2018 r. w sprawie trybu i warunków postępowania firm inwestycyjnych, banków, o których mowa w art. 70 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, oraz banków powierniczych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1112 ze zm.). Dokument nie stanowi badania inwestycyjnego ani publikacji handlowej w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Prezentowane wyniki inwestycyjne są wynikami historycznymi i nie stanowią gwarancji ani obietnicy osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. mBank S.A. dołożył należytych starań, aby zamieszczone informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach, jednak nie może zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. Niniejsza prezentacja nie stanowi jakiejkolwiek rekomendacji ani porady, w szczególności porady inwestycyjnej. Wszelkie dane zamieszczone w prezentacji mają charakter wyłącznie informacyjny i marketingowy. Nie stanowią one oferty ani zobowiązania i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania decyzji inwestycyjnych. Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty całości bądź części kapitału.
Zwracamy uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Instrumenty finansowe nie są depozytem bankowym. Wartość zakupionych instrumentów finansowych może się zmieniać wraz ze zmianą sytuacji na rynkach finansowych. W konsekwencji, dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, a w odniesieniu do instrumentów pochodnych strata może nawet przekroczyć kwotę zainwestowanego kapitału. W przypadku instrumentów finansowych notowanych w innej walucie niż polski złoty wartość inwestycji może ulec zmianie wskutek zmian kursu walutowego. Ponadto potencjalne korzyści z inwestowania w instrumenty finansowe mogą zostać zmniejszone o pobierane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, tabel i taryf opłat i prowizji oraz regulaminów. Przy podejmowaniu każdej decyzji inwestycyjnej należy kierować się własną oceną sytuacji faktycznej i prawnej. Klient powinien szczegółowo zapoznać się ze specyfikacją danego instrumentu i rozważyć, czy jest on dla niego odpowiedni, mając na uwadze swoją wiedzę, doświadczenie w inwestowaniu w instrumenty finansowe, nastawienie do ryzyka oraz sytuację finansową i cel oraz horyzont inwestycyjny.
Zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej przez mBank S.A. udzieliła Komisja Nadzoru Finansowego.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w prospekcie informacyjnym.
mBank S.A. | Biuro maklerskie mBanku | ul. Prosta 18 | 00-850 Warszawa | tel. +48 22 697 49 00, fax +48 22 697 48 20