Niezależnie od instrumentów finansowych, z których korzystasz warto się zastanowić, w jakim miejscu będą Twoje finanse za kilka lat.

 

Jeżeli obecnie korzystasz głównie z lokat bankowych, rozważ świadome podejście:

  • Czy po każdej zakończonej lokacie bankowej szukasz kolejnej?
  • Czy masz plan na alokację środków po zakończeniu lokaty bankowej?
  • Czy Twoje oszczędzanie środków na lokacie w perspektywie czasu, wygląda tak?

  • Czy masz pewność, że w przyszłości oprocentowania będą atrakcyjne a lokaty bankowe uchronią Cię przed inflacją?

 

Dane pokazują, że depozyty nie nadążają za inflacją. W ciągu ostatniej dekady, depozyty przyniosły średnio realną stratę na poziomie 18%.

Korzystaj z lokat bankowych, ale myśl i planuj długoterminowo

Gdy odnawiasz lokaty bankowe, wydłużasz horyzont czasowy oszczędzania. Warunki lokat bankowych mogą się zmieniać. Wiesz, ile zarobisz po zakończeniu lokaty ale nie w dłuższym horyzoncie czasowym.

 

Łącząc oszczędzanie z inwestowaniem zyskujesz możliwość wykorzystania potencjału jakie dają oba te obszary. W perspektywie czasu inwestowanie długoterminowo przynosi potencjalnie większe korzyści.


Pamiętaj, że wejście w świat inwestycji i wybór przez Ciebie instrumentu finansowego lub usługi inwestycyjnej wiąże się z określonym poziomem ryzyka. Właściwa dywersyfikacja odpowiadająca Twojemu poziomowi akceptowanego przez Ciebie ryzyka, Twoim potrzebom, celom i preferencjom pozwala nam zaoferować Ci usługi i instrumenty odpowiednie dla Ciebie. Pamiętaj przy tym, że są to jedynie czynniki minimalizujące ryzyko inwestycyjne, a nie wyłączjące je.


Zanim będziemy mogli zaproponować Ci odpowiednią dla Ciebie usługę inwestycyjną poprosimy cię o wypełnienie Ankiety MiFID, abyśmy mogli poznać Twój profil inwestora oraz preferencje w zakresie zrównoważonego rozwoju.

 

Komfortowy start w inwestycje, czyli lokaty bankowe i inwestycje jednocześnie w perspektywie czasu.

Dlaczego warto?

  • Masz szansę ograniczyć ryzyko portfela. Nawet jeśli trafisz na niefortunny moment rynkowy, zyski z lokat będą nadal płynąć.
  • Masz szansę dopasować horyzont inwestycyjny portfela do swoich potrzeb, jeśli inwestowanie będzie dla Ciebie odpowiednie.
  • Połączenie oszczędzania z inwestowaniem ma szansę dać Ci większe możliwości zabezpieczenia i obrony wartości Twoich środków przed inflacją.

Pamiętaj, że inwestowanie to zarówno szansa na zysk, jak i ryzyko straty przynajmniej części pieniędzy. Inwestujesz przez zakup instrumentu finansowego. Instrumenty finansowe w przeciwieństwie do lokat bankowych nie są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. 

 
Lokata i inwestycja jednocześnie? Czy to ma sens?

Wykres prezentuje portfel składający się z inwestycji oraz pięciu lokat, które po zakończeniu kolejno trafiają do rozwiązań inwestycyjnych.

 

Jak wyglądałaby stopa zwrotu, gdyby w ciągu ostatnich 5 lat, lokaty stopniowo zamieniać na inwestycje? Mimo bardzo wysokiej inflacji w ostatnim czasie oraz trudnej sytuacji na rynkach finansowych, taki portfel wypracował realny zysk. Kiedy uwzględniliśmy spadek siły nabywczej pieniądza, realna wartość środków zwiększyła się o 19% (w wyliczeniach nie uwzględniono opłat i obciążeń podatkowych)*

 

Jak to działa?

  1. Spotkaj się z doradcą Private Banking.
  2. Wypełnij ankietę MIFID,  dowiedz się, czy inwestowanie jest dla Ciebie, a jeśli tak, to jakie rozwiązania są dla Ciebie odpowiednie.
  3. Ustal w jakich kwotach i terminach chcesz realizować swój plan.
  4. Bądź cierpliwy i pozwól pracować swojemu majątkowi.

 

Jeśli inwestycje, to jakie?

  • Po wypełnieniu ankiety MIFID – będziesz wiedział czy inwestowanie jest dla Ciebie i jeśli tak to dowiesz się które produkty/usługi są dla Ciebie odpowiednie
  • Możesz zacząć od rozwiązań z najniższym stopniem ryzyka.
  • Nie musisz inwestować całego majątku. Rozważ stopniowe zwiększanie inwestycji by czuć się komfortowo.
  • Porozmawiaj z doradcą, upewnij się, że rozumiesz produkt inwestycyjny.
  • Rozważ powierzenie zarządzania portfelem inwestycyjnym naszym ekspertom w ramach usługi zarządzania majątkiem i pomyśl o wyborze strategii. 
  • Rozważ skorzystanie z usługi doradztwa inwestycyjnego, jeśli chcesz podejmować decyzje samodzielnie ale potrzebujesz wsparcia ekspertów.
  • Wybierz instrumenty finansowe odpowiadające Twojemu profilowi inwestora.

Dowiedz się więcej o naszych usługach (opartych m.in. na funduszach inwestycyjnych)

  • Zarządzanie portfelem (Asset Management) - tutaj
  • Modelowe Doradztwo inwestycyjne – tutaj
  • Indywidualne Doradztwo Inwestycyjne – tutaj

Nota prawna

Niniejszy dokument sporządzony został w celu promocji i reklamy, zgodnie z § 20 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 czerwca 2018 r. w sprawie trybu i warunków postępowania firm inwestycyjnych, banków, o których mowa w art. 70 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, oraz banków powierniczych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1112 ze zm.). Dokument nie stanowi badania inwestycyjnego ani publikacji handlowej w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Prezentowane wyniki inwestycyjne są wynikami historycznymi i nie stanowią gwarancji ani obietnicy osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. mBank S.A. dołożył należytych starań, aby zamieszczone informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach, jednak nie może zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. Niniejsza prezentacja nie stanowi jakiejkolwiek rekomendacji ani porady, w szczególności porady inwestycyjnej. Wszelkie dane zamieszczone w prezentacji mają charakter wyłącznie informacyjny i marketingowy. Nie stanowią one oferty ani zobowiązania i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania decyzji inwestycyjnych. Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty całości bądź części kapitału.

Zwracamy uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Instrumenty finansowe nie są depozytem bankowym. Wartość zakupionych instrumentów finansowych może się zmieniać wraz ze zmianą sytuacji na rynkach finansowych. W konsekwencji, dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, a w odniesieniu do instrumentów pochodnych strata może nawet przekroczyć kwotę zainwestowanego kapitału. W przypadku instrumentów finansowych notowanych w innej walucie niż polski złoty wartość inwestycji może ulec zmianie wskutek zmian kursu walutowego. Ponadto potencjalne korzyści z inwestowania w instrumenty finansowe mogą zostać zmniejszone o pobierane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, tabel i taryf opłat i prowizji oraz regulaminów. Przy podejmowaniu każdej decyzji inwestycyjnej należy kierować się własną oceną sytuacji faktycznej i prawnej. Klient powinien szczegółowo zapoznać się ze specyfikacją danego instrumentu i rozważyć, czy jest on dla niego odpowiedni, mając na uwadze swoją wiedzę, doświadczenie w inwestowaniu w instrumenty finansowe, nastawienie do ryzyka oraz sytuację finansową i cel oraz horyzont inwestycyjny.

Zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej przez mBank S.A. udzieliła Komisja Nadzoru Finansowego.

mBank S.A.  |  Biuro maklerskie mBanku  |  ul. Prosta 18  |  00-850 Warszawa  |  tel. +48 22 697 49 00, fax +48 22 697 48 20