PSD2- dla klientów indywidualnych i firmowych

dyrektywa PSD2 dużo zmieniła w korzystaniu z banku

Nowe logowanie, nowe zabezpieczenia, czyli wszystko, co musisz wiedzieć, aby korzystać ze swojego konta w banku. Od września 2019 r.:

płatności oraz karty

Jeszcze bezpieczniejsze przelewy między kontem prywatnym a firmowym.

Robisz przelewy między swoją firmą a Twoim rachunkiem osobistym? Pamiętaj, że dodatkowo potwierdzisz przelew mobilną autoryzacją lub hasłem SMS (w zależności od tego z czego na co dzień korzystasz). Dzięki temu, twoje finanse będą jeszcze bardziej bezpieczne.

Nowe zasady przy kosztach przelewów zagranicznych

Do odbiorców w Europejskim Obszarze Gospodarczym zrobisz przelew tylko z opcją kosztów SHA (kiedy koszty przelewu pokrywacie Ty i odbiorca przelewu). Natomiast do odbiorców spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, zrobisz przelew z opcją OUR (kiedy Ty pokrywasz wszystkie koszty przelewu) lub SHA.

Większa kontrola Twoich płatności kartą

Często rezerwujesz pokoje hotelowe, wynajmujesz samochód lub skuter? Wtedy zdarza się, że dokładna kwota Twojej transakcji nie jest znana z góry. Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o usługach płatniczych, odbiorca płatności może zablokować środki na Twojej karcie dopiero po tym, jak zatwierdzisz dokładną kwotę transakcji. Dzięki temu masz większą kontrolę nad Twoimi wydatkami.

Ograniczona odpowiedzialność za nieautoryzowane transakcje płatnicze

Jeśli zgubisz kartę, telefon lub inne urządzenie, którym płacisz, zgłoś nam to jak najszybciej. Jeśli to zrobisz, wciąż odpowiadasz za nieautoryzowane transakcje, ale w ograniczonym zakresie. Przed PSD2 odpowiadałeś do 150 euro, a teraz – do 50 euro niezależnie od tego, czy jest to transakcja zbliżeniowa czy inna). Jeżeli masz naszą kartę kredytową, my odpowiadamy już od pierwszej nieautoryzowanej transakcji.

 

reklamacje

Szybsza odpowiedź na reklamację transakcji płatniczej.

Z 30 dni kalendarzowych do 15 dni roboczych skrócił się czas, w którym rozpatrujemy Twoją reklamację. Jeśli sprawa będzie bardziej skomplikowana to poinformujemy cię o tym. Dostaniesz wtedy odpowiedź na reklamację maksymalnie do 35 dni roboczych (poprzednio to 60 dni kalendarzowych).

nowe usługi płatnicze oraz API

mBank API

API to mechanizm, który pozwala firmom zewnętrznym (dostawcom usług- ang. third party provider/TPP) świadczyć nowe usługi, korzystając z danych z innych banków (w tym mBanku). My też możemy być takim dostawcą. Dzięki temu będą powstawały nowe, innowacyjne usługi i produkty. Wszystko to z zachowaniem bezpieczeństwa danych i pieniędzy klientów. Przykładowo, jeśli masz kilka rachunków w różnych bankach, będziesz mógł je wkrótce przeglądać w jednym wybranym miejscu. Taki podgląd pomoże Ci zarządzać domowym budżetem. Będziesz również mógł skorzystać z  płatności bezpośrednio z Twoich rachunków, dzięki usługom jakie przygotują tzw. dostawcy trzeci (TPP).  Zawsze potrzebna na to będzie Twoja wyraźna zgoda. Jako Twój bank będziemy dbać o bezpieczeństwo wymiany tych informacji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mBank API, zapraszamy na stronę, którą stworzyliśmy specjalnie dla deweloperów i osób zainteresowanych technicznym obliczem PSD2.

 

wyniki wyszukiwania