Czym są obligacje korporacyjne?
Obligacje korporacyjne, to obligacje emitowane w określonych nominałach przez przedsiębiorstwa w celu uzyskania środków potrzebnych na sfinansowanie zamierzonego przedsięwzięcia. Obligacje korporacyjne posiadają m. in. ustaloną stopę oprocentowania, częstotliwość wypłaty odsetek i termin wykupu.
Klienci o konserwatywnym profilu ryzyka, stojący przed wyborem w co zainwestować środki, mają aktualnie ograniczone pole manewru. Wyceny obligacji skarbowych są bardzo wymagające -rentowności 10-letnich niemieckich obligacji to 1%, obligacji amerykańskich to 2,5%, a obligacji polskich to 3%. Lokaty bankowe, choć realna stopa procentowa jest obecnie na wysokim poziomie, oferują niskie nominalne stopy zwrotu. Spodziewana w Polsce obniżka stóp procentowych to czynniki zwiększający presję na obniżenie stawek depozytów. W takim otoczeniu rynkowym licznych zwolenników zdobywają obligacje korporacyjne.
Klienci, aktywnie inwestujący w tym segmencie, powinni mieć świadomość, że w parze z niewątpliwymi korzyściami idzie ryzyko - zwłaszcza ryzyko niewypłacalności emitenta. Pamiętajmy, aby konstruować portfel, który w przypadku niekorzystnej sytuacji rynkowej, pozwoli ograniczyć potencjalne straty. W tym celu należy zwrócić uwagę na kilka elementów:
- Pamiętajmy o dywersyfikacji emitentów (w optymalnej strukturze portfela udział jednego emitenta to niskie kilka procent).
- Miejmy na uwadze, że inwestycja w różne serie obligacji jednego emitenta nie rozprasza ryzyka emitenta.
- Zwróćmy uwagę na dywersyfikację branżową, nie skupiajmy nadmiernego ryzyka w grupie emitentów o podobnym profilu działalności.
- Pamiętajmy, że ryzyko obligacji korporacyjnych jest pochodną ryzyka stopy procentowej i ryzyka emitenta. Chcąc ograniczyć ryzyko stopy procentowej wybierajmy emisje zmiennokuponowe lub te stałokuponowe z krótkim okresem do wykupu.
- Analizujmy potrzeby płynnościowe klienta – rynek obligacji korporacyjnych jest niepłynny i przedterminowe wyjście z inwestycji może być obarczone dodatkowymi kosztami.
Ryzyko niewypłacalności jest stałym elementem inwestycji w obligacje korporacyjne i nie może być w całości wyeliminowane. Inwestując w tego typu papiery powinniśmy przestrzegać kilku zasad:
- Do swojego portfela wybierajmy obligacje emitentów o przejrzystym i klarownym modelu biznesowym.
- Preferujmy emitentów z ugruntowaną pozycją rynkową nad tymi dopiero wchodzącymi na rynek.
- Analizując sytuację finansową spółki zwracajmy uwagę między innymi na: powtarzalność wyników w rachunku zysków i strat, dodatnie przepływy pieniężne z działalności operacyjnej oraz na bezpieczną strukturę pasywów.
- Wybierając obligacje do portfela zwracajmy uwagę na ich zabezpieczenie.
- Analizujmy wbudowane opcje wcześniejszego wykupu.
- Przejrzyjmy towarzyszące emisji kowenanty (dodatkowe wymagania nakładane na emitenta).
- Poprawie bezpieczeństwa inwestycji sprzyja zapoznanie się z: harmonogramem spłat zadłużenia oraz realizowanymi projektami inwestycyjnymi.
- Zwracajmy uwagę na rating emitenta (znaczna część polskich emitentów nie posiad wydanego ratingu)
Należy pamiętać, że powyższe czynniki mają charakter obiektywny i w większości są uwzględnione w oczekiwanej stopie zwrotu.
Poprawny dobór instrumentów do portfela, zgodny z profilem i oczekiwaniami inwestora, nie jest procesem łatwym ani wystandaryzowanym. Portfel należy tak konstruować, aby nie tylko generował satysfakcjonującą stopę zwrotu, ale również chronił inwestora przed znaczącą utratą kapitału. Obligacje korporacyjne są produktem finansowym o oczekiwanej kilkuprocentowej rocznej stopie zwrotu, ich potencjalne ryzyko inwestycyjne jest znacznie większe, dlatego tak ważne jest właściwe podejście do jego kontroli.