Z tego tekstu dowiesz się:
- czym jest VAT UE,
- kiedy trzeba o niego wystąpić,
- w jaki sposób to zgłosić,
- jak wypełnić deklarację VAT-UE.
Numer VAT UE to potoczna nazwa europejskiego numeru NIP. Musi go mieć każdy podatnik VAT, który jest stroną w wewnątrzwspólnotowych transakcjach handlowych. Sprawdź, w jakich sytuacjach musisz posługiwać się numerem VAT UE, w jaki sposób o niego wystąpić i jakich obowiązków trzeba będzie dopełnić.
Czym jest numer VAT UE i po co się nim posługiwać?
Numer VAT UE (lub inaczej VAT PL, NIP UE), to nic innego, jak Twój Numer Identyfikacji Podatkowej poprzedzony kodem PL. Numer ten otrzymasz po tym, kiedy zarejestrujesz się jako podatnik VAT na standardowym druku VAT-R. Dokument złóż w swoim urzędzie skarbowym.
Numer VAT UE trafia do systemu VIES prowadzonego przez Komisję Europejską. Każdy Twój kontrahent z Unii Europejskiej może sprawdzić Twój numer VAT UE na specjalnej platformie internetowej. W ten sam sposób Ty możesz sprawdzić swoich potencjalnych partnerów biznesowych. Tylko za pomocą numeru VAT UE Twój partner biznesowy może zidentyfikować Ciebie jako czynnego podatnika. Jeśli nie będzie w stanie tego zrobić, sprzedawca będzie musiał dodatkowo opodatkować transakcję zgodnie ze stawką obowiązującą w jego kraju. Może to dla Ciebie oznaczać wyższy koszt.
Jeśli otrzymasz numer VAT UE, musisz używać go przy każdej transakcji handlu wewnątrzwspólnotowego.
Kto musi się rejestrować do VAT UE?
Obowiązek rejestracji jako podatnik VAT UE dotyczy wszystkich podatników VAT, którzy wewnątrz wspólnoty UE:
- dostarczają lub
- nabywają towary.
Ważne! Jeśli jesteś czynnym płatnikiem VAT, przed realizacją pierwszej transakcji musisz zgłosić się do naczelnika swojego urzędu skarbowego.
Jeśli nie jesteś płatnikiem VAT, bo korzystasz ze zwolnienia podmiotowego, również możesz podlegać obowiązkowi rejestracji VAT UE w kilku określonych sytuacjach:
1. Jeśli wartość towarów kupionych na rynku wewnątrzwspólnotowym przekroczyła 50 tys. złotych
Przykład 1: Nie jesteś zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, ale na potrzeby rozwoju swojej firmy kupujesz za granicą maszyny. Pierwsza kosztuje Cię 40 tys. złotych, a za drugą musisz zapłacić 30 tys. złotych. Możesz zgłosić się dobrowolnie jeszcze przed kupnem pierwszego urządzenia. Natomiast po zakupie drugiej maszyny masz obowiązek rejestracji.
2. Kupujesz usługi, dla których miejscem opodatkowania jest kraj, w którym nabywca ma siedzibę, stałe miejsce działalności lub miejsce zamieszkania. Czyli, jeśli kupujesz z zagranicy usługi, których miejscem opodatkowania jest Polska.
3. Świadczysz usługi:
- dla podatników VAT UE lub osób prawnych niebędących podatnikami, ale zarejestrowanych w VAT UE, dla których miejsce świadczenia (kraj opodatkowania) zostało określone w kraju, w którym nabywca ma siedzibę, stałe miejsce działalności lub miejsce zamieszkania.
- inne niż zwolnione od podatku od wartości dodanej lub opodatkowane stawką 0 proc., dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca.
Przykład 2. Zawodowo tworzysz strony internetowe – do tej pory wyłącznie dla krajowych odbiorców. Ostatnio zgłosił się do Ciebie kontrahent z terenu Unii Europejskiej, dla którego również chcesz świadczyć usługi. W takim przypadku musisz zarejestrować się jako podatnik VAT UE.
Pamiętaj! Musisz opodatkować transakcje wewnątrzwspólnotowe związane z nabywaniem usług i towarów, nawet jeśli nie zarejestrujesz się jako czynny podatnik VAT UE. Obowiązek rozliczenia podatku spoczywa na nabywcy. Dowiedz się więcej o tym, jak ustalić miejsce opodatkowania transakcji w UE.
Deklaracja VAT-UE – jak ją wypełnić?
Deklaracja VAT-UE, znana również jako "Informacja podsumowująca o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach", jest dokumentem, który muszą składać podatnicy VAT prowadzący:
- wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT),
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT),
- sprzedaż usług opodatkowanych w kraju siedziby nabywcy,
- dostawy w ramach procedury uproszczonej w transakcji trójstronnej do drugiego lub ostatniego podatnika w tej transakcji.
Podatnicy muszą posiadać numer NIP-UE i zgłosić się na druku VAT-R w części dotyczącej rejestracji dla celów transakcji wspólnotowych.
Terminy składania deklaracji VAT-UE
Deklarację VAT-UE składa się za okresy miesięczne i przesyła elektronicznie. Należy ją złożyć do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miała miejsce jedna z wymienionych transakcji. Deklarację VAT-UE składa się wyłącznie, gdy przedsiębiorca dokonuje transakcji z kontrahentami z innych krajów Unii Europejskiej.
Jak wygląda formularz?
Deklaracja VAT-UE oraz dodatkowe druki VAT-UE/A, VAT-UE/B, i VAT-UE/C są używane do rozliczeń transakcji wewnątrzwspólnotowych. Druki VAT-UE/A, VAT-UE/B i VAT-UE/C stosuje się, gdy liczba pozycji w deklaracji VAT-UE jest niewystarczająca.
Najważniejsze części formularza to:
- Część A: miejsce składania informacji
- Część B: dane podatnika
- Część C: dotycząca WDT (wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów)
- Część D: dotycząca WNT (wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów)
- Część E: dotycząca usług
- Część F: informująca o załącznikach
W częściach C i D należy zaznaczyć, czy WNT lub WDT jest elementem procedury uproszczonej w ramach transakcji trójstronnej. W przypadku błędów, korekty dokonuje się na druku VAT-UEK, gdzie w części C wpisuje się zarówno dane pierwotne, jak i poprawne. Obie deklaracje muszą być podpisane przez przedsiębiorcę. Podpis nie jest wymagany przy składaniu załączników, podpisuje się jedynie główną deklarację.