Pieniądze na przyszłość na pewno się przydadzą
Emerytura z ZUS-u to może być tylko 1/3 Twojej obecnej pensji. To znaczy, że żeby żyć na niej tak jak chcesz, przydadzą Ci się dodatkowe pieniądze.
Ile i jak możesz je odłożyć? Łatwo to zaplanujesz. Mając plan, masz poczucie kontroli nad swoimi finansami na przyszłość. Zajmie Ci to tylko kilka minut i do niczego Cię nie zobowiązuje.
Zobacz, jak działa Twój kalkulator emerytalny
Zaloguj się do aplikacji mobilnej mBanku i wybierz kategorię Finanse -> Podsumowanie
Określisz, czy na emeryturze chcesz żyć: w ciszy i spokoju, z pasją, w podróży, we własnym stylu czy podobnie do teraz
Oszacujemy, ile miesięcznie możesz potrzebować na wybrany styl życia i jaką część tych potrzeb pokryje ZUS czy PPK
Zobaczysz, ile pieniędzy potrzebujesz uzbierać, żeby żyć tak, jak chcesz
Określ, ile pieniędzy już masz (np. na IKZE, IKE, z nieruchomości), ile możesz odłożyć na start, a ile co miesiąc
Pytania i odpowiedzi
-
Czy skorzystanie z kalkulatora oznacza, że muszę kupić jakiś produkt bankowy?
-
Nie, narzędzie ma Ci pomóc zaplanować finanse na emeryturę. Kończy się zapisaniem planu. Nie wnioskujesz o żaden produkt bankowy.
-
-
Czy mogę edytować plan lub mieć kilka planów?
-
Tak, plan możesz edytować w dowolnym momencie. Znajdziesz go w zakładce Finanse -> Mój majątek -> Twoja przyszłość. Możesz mieć tylko jeden plan.
-
-
Czy do obliczenia wydatków na emeryturze uwzględniacie inflację?
-
Gdy prognozujemy wydatki na emeryturze, nie bierzemy pod uwagę inflacji. Robimy tak dlatego, że obecne wartości łatwiej jest sobie wyobrazić. Jednocześnie nie uwzględniamy inflacji przy szacunkach emerytury z ZUS-u. Dzięki temu zachowujemy na właściwym poziomie proporcje między tym, ile dostaniesz z państwowego systemu emerytalnego, a ile potrzebujesz.
-
-
Jak obliczacie emeryturę z ZUS-u i PPK?
-
Pamiętaj, że wszystkie obliczenia są szacunkami. Traktuj je orientacyjnie.
ZUS
Emerytura z ZUS-u to 30% Twoich aktualnych zarobków netto. Zmiana wieku powoduje zmniejszenie lub zwiększenie tej wartości. Wskaźnik ten opieramy na danych z oficjalnej strony internetowej ZUS-u. To wartość uśredniona, którą należy traktować orientacyjnie, a nie jako symulację wysokości przyszłej emerytury. Jej rzeczywista wysokość jest uzależniona od wielu czynników (np. wysokości już odprowadzonych składek), które w miarę upływu czasu, mogą się zmienić. Maksymalna kwota emerytury z ZUS-u jaką przyjęliśmy do założeń to 10 000 zł. Wynika to z faktu istnienia maksymalnego limitu składek odprowadzanych do ZUS-u. Prognoza nie może stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń wobec mBank S.A.
PPK
Pracowniczy plan kapitałowy obliczamy zgodnie z oficjalnym kalkulatorem na stronie mojeppk.pl. Oszacowaliśmy Twoje aktualne zarobki brutto powiększając wpisane zarobki netto o 40%. Przyjęliśmy standardowe wysokości składek. Twoja podstawowa miesięczna wpłata to 2% wynagrodzenia brutto. Podstawowa miesięczna wpłata Twojego pracodawcy to 1,5% wynagrodzenia brutto. Pozostałe założenia: brak jednorazowej wypłaty po zakończeniu oszczędzania, zakładana roczna stopa zwrotu inwestycji w okresie oszczędzania: 3,5%, zakładana roczna stopa zwrotu w okresie wypłat: 2,75%, zakładany roczny wzrost wynagrodzenia: 0%, koszty zarządzania: 0,5%.
-
-
W jakim wieku mogę zrobić plan? Czy jeśli już jestem na emeryturze, również mogę go stworzyć?
-
Żeby stworzyć plan na emeryturę, musisz mieć skończone 18 lat. Nasz kalkulator służy przygotowaniu się na emeryturę. Im wcześniej o tym pomyślisz, tym masz szansę łatwiej uzbierać potrzebne kwoty.
-
To nie jest oferta.
Nasze obliczenia należy traktować orientacyjnie, a nie jako symulację wysokości przyszłej emerytury. Jej rzeczywista wysokość jest uzależniona od wielu czynników (np. wysokości już odprowadzonych składek), które w miarę upływu czasu, mogą się zmienić. Prognoza nie może stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń wobec mBank S.A.
Pamiętaj, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Powinieneś liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków.
Musisz wiedzieć, że mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje Klientów związane z inwestowaniem w instrumenty finansowe. Instrumenty finansowe nie są depozytem bankowym. Wartość zakupionych instrumentów finansowych może się zmieniać wraz ze zmianą sytuacji na rynkach finansowych. W konsekwencji, dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, a w przypadku instrumentów pochodnych strata może przekroczyć wysokość zainwestowanego kapitału. W przypadku instrumentów finansowych notowanych w innej walucie niż polski złoty wartość Twoich inwestycji może ulec zmianie wskutek zmian kursu walutowego. Potencjalne korzyści z Twoich inwestycji pomniejszą się o pobierane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat i prowizji oraz regulaminów. Gdy podejmujesz jakąkolwiek decyzję inwestycyjną, powinieneś kierować się własną oceną sytuacji faktycznej i prawnej. Pamiętaj, aby szczegółowo zapoznać się z opisem czynników ryzyka, specyfikacją danego instrumentu, regulaminami, opłatami i informacjami zawartymi w innych dokumentach związanych ze świadczeniem usług przez mBank S.A. znajdujących się na stronie internetowej: www.mBank.pl/indywidualny/inwestycje/gielda/emakler/ i https://www.mBank.pl/indywidualny/inwestycje/fundusze/supermarket-funduszy-inwestycyjnych/, oraz rozważyć, czy dany instrument jest dla Ciebie odpowiedni zgodnie z własną wiedzą, doświadczeniem w inwestowaniu oraz sytuacją finansową.
Aby skorzystać z usługi eMakler w Biurze maklerskim mBanku lub usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, należy posiadać rachunek bankowy prowadzony przez mBank S.A. W związku z czym, usługi te stanowią sprzedaż wiązaną z rachunkiem bankowym, w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie trybu i warunków postępowania firm inwestycyjnych, banków, o których mowa w art. 70 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, Informacje na temat kosztów związanych z usługami bankowymi i inwestycyjnymi dostępne są w taryfach opłat i prowizji dla właściwych usług bankowych.
Materiał pochodzi od spółki mBank S.A. z siedzibą w Warszawie (00-850), przy ul. Prostej 18 (prowadzącej działalność maklerską poprzez wyodrębnioną jednostkę organizacyjną - Biuro Maklerskie), nadzorowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Sprzedaż usługi SFI i eKonta w ramach sprzedaży krzyżowej nie wpływa za ryzyko i opłaty związane z tymi usługami traktowanymi odrębnie.
Pamiętaj, że mBank udostępnia swoją aplikację mobilną tylko w autoryzowanych sklepach – App Store (iOS - Apple), Google Play (Android), AppGallery (dla telefonów Huawei). Pobieraj, instaluj i aktualizuj aplikacje tylko w tych sklepach, ponieważ znajdujące się tam aplikacje są cyfrowo podpisane i przechodzą proces weryfikacji pod kątem ich bezpieczeństwa. Nigdy nie pobieraj aplikacji z innych miejsc niż oficjalne sklepy (np. z linka otrzymanego sms-em, czy przez komunikator) - narazisz się na pobranie złośliwej aplikacji, przez którą oszuści mogą wyłudzać Twoje dane, czy przejmować sms-y i wysyłać je bez Twojej zgody! Nową aplikację możesz pobrać jeśli Twoje urządzenie ma systemem operacyjny w wersji minimum Android 8.0 lub iOS 16.0 (lub nowsze). Zapoznaj się z polityka prywatności aplikacji mobilnych.