Oszuści nie odpuszczają i nadal wyłudzają pieniądze metodą na tzw. fałszywe inwestycje lub pracownika banku. Podają się za doradców inwestycyjnych nakłaniają do inwestycji w kryptowaluty i akcje dużych spółek energetycznych. Oferują bardzo atrakcyjne, wręcz nierealne zyski w bardzo krótkim czasie. Dzwonią również pod pretekstem np. weryfikacji zmyślonej transakcji czy też zablokowanego rachunku. Mogą oni mówić, że doszło do kradzieży danych, pieniędzy lub tożsamości.
W obu schematach stosują wyrafinowane techniki manipulacji. Robią to, by zdobyć Twoje zaufanie i obudzić chęć do szybkiego wzbogacenia się, lub uwierzyć w chęć pomocy. Przeczytaj, jak działają. Zachowaj czujność i nie daj się okraść!
Jak działają oszuści?
- Podają się za pracowników banku. Informują o niebezpiecznej sytuacji na Twoim koncie. Mówią, że trzeba działać szybko by uratować Twoje pieniądze. Oszuści celowo wprowadzają element strachu i presję czasu. Liczą na to, że działając pod presją wykonasz kroki o które Cię proszą.
- Za pomocą reklam w znanych mediach społecznościowych lub popularnych stronach internetowych propagują fałszywe treści o udanych inwestycjach. Chcą w ten sposób zwrócić Twoją uwagę i zachęcić do kontaktu z nimi.
- Obiecują bardzo wysokie zyski w krótkim czasie. Taka nierealna oferta może wskazywać na ryzyko oszustwa.
- Przekonują, że ich prowizja zależy od Twojego sukcesu. W ten sposób tłumaczą swoją nachalność, która powinna wzbudzić Twoje wątpliwości.
- Kontaktują się wyłącznie drogą telefoniczną. W zdalnych kanałach kontaktu bardzo łatwo podszyć się pod daną firmę i sfałszować swoją tożsamość.
- Proszą o instalację dodatkowej aplikacji, która ma przywrócić bezpieczeństwo Twojego konta lub pomóc w szkoleniu oraz późniejszym inwestowaniu. W rzeczywistości, taka aplikacja umożliwia zdalne przejęcie pracy nad Twoim komputerem lub telefonem. Jeśli z tego urządzenia zalogujesz się do bankowości internetowej, oszust również będzie miał do niej dostęp.
- Proszą o przekazanie danych z Twojej karty płatniczej. Jeśli przekażesz dane karty osobie trzeciej, niesie to za sobą duże ryzyko utraty pieniędzy.
- Informują o wysokim zysku z zapomnianej inwestycji. To kolejny haczyk, na który próbują złapać ofiarę.
- W ramach prowadzonego „szkolenia” z inwestycji proszą o autoryzację zlecanych przez nich płatności. Gdy autoryzujesz operację, pieniądze zostają pobrane z Twojego konta.
- Nakłaniają do wykonania operacji pod pretekstem przelania pieniędzy na „bezpieczne konto” lub inwestowania. Tak naprawdę, środki trafiają na konta oszustów. Podane przez oszustów portfele kryptowalut nie należą do Ciebie.
- Prezentują wysokie wyniki inwestycji na spreparowanych stronach giełd. Oszuści wysyłają linki do fałszywych stron, a prezentowane na nich wyniki nie mają nic wspólnego z prawdą.
Chcemy Ci pomóc! Pamiętaj:
- Zachowaj czujność, gdy ktoś obiecuje Ci duże zyski w krótkim czasie, przy minimalnym ryzyku.
- Pracownik banku nigdy nie poprosi Cię o instalację dodatkowego oprogramowania, wykonanie przelewu lub wypłatę środków.
- Nie udostępniaj swoich danych do logowania, danych kart płatniczych, a także danych osobowych ze swoich dokumentów, osobie, która się z Tobą kontaktuje pod dowolnym pretekstem.
- Nie instaluj żadnego oprogramowania ani aplikacji na telefon do tzw. zdalnego pulpitu, gdy ktoś Cię o to prosi (np. „doradca inwestycyjny”).
- Nie zlecaj i nie potwierdzaj żadnych operacji, gdy ktoś prosi Cię o to np. podczas rozmowy telefonicznej.
- Jeśli dostaniesz przelew od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy dalej – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie, zgłoś taką sytuację na policji.
- Jeśli masz wątpliwości co do wiarygodności inwestycji, nie bierz w niej udziału.
Jeśli przytrafi Ci się taka sytuacja, poinformuj Nas o tym. Skontaktuj się z mLinią pod numerem 42 6 300 800. Pamiętaj, że mBanku, dzięki mobilnej autoryzacji w aplikacji masz pewność, że rozmawiasz z naszym pracownikiem.