powrót

Poznaj sposoby na oszczędzanie Piotra Pustelnika

Zapytaliśmy Piotra Pustelnika – znanego na świecie alpinistę, himalaistę oraz jednocześnie klienta mBanku jak sobie radzi z planowaniem wydatków na wyprawy i kto zarządza jego domowym budżetem.

Co jest dla Ciebie najważniejsze przy planowaniu budżetu przed wyprawą?

PP: Po pierwsze wyobraźnia i doświadczenie. Wyobrażam sobie wszelkie możliwe scenariusze, a doświadczenie podpowiada mi to, które z nich mogą się zdarzyć.
Pierwsza wyprawa była przefinansowana, mieliśmy więcej pieniędzy niż było potrzeba, a druga niedofinansowana. Dopiero trzecia była dobrze zaplanowana.

Czego używasz do planowania budżetu?

PP: Używam Excela. Są również gry strategiczne, które pomagają zaplanować wyprawę, ale ja z nich nie korzystam. Za każdym razem jednak podstawowe parametry wpisuję ręcznie.

Ile czasu Ci to zajmuje?

PP: Łącznie około 2-3 dni roboczych. Wypisuję sobie na kartce program wyprawy, szacuję ile dni zajmie dojazd, ile czasu spędzimy w miastach, ile będziemy podchodzić pod górę, ile czasu spędzimy w bazie i ile będziemy wracać.
Rezerwę finansową na niezaplanowane wydatki szacuję na ok. 10-15% od kwoty całego budżetu wyprawy. Przydaje się to w sytuacjach, gdy kupuję bilety lotnicze z możliwością zmiany terminu, a w rzeczywistości okazuje się, że za zmianę daty lotu trzeba dopłacić.

Ile czasu wcześniej musisz zacząć planować wyprawę?


PP: Średnio 1 rok wcześniej. Mała wyprawa – to ok. pół roku przygotowań, wyjazd na ok. 2-3 tygodnie – to ok.3 miesięcy przygotowań.

Czy z wydatków na wyprawę musisz się skrupulatnie rozliczać ze sponsorami?

PP:
Tak, zliczam, zbieram i przedstawiam wszystkie faktury.

Czy jest jakiś rodzaj wydatku, który ciężko Ci oszacować?

 
PP: Koszty transportu są zawsze ciężkie do zaplanowania. Zawsze można niedoszacować tego typu koszty.

Czy poniosłeś jakieś pozafinansowe koszty tego, że wybrałeś taki sposób na życie?

PP: Na początku chciałem być naukowcem, potem zafascynowały mnie góry. Musiałem wybrać - albo kariera naukowa albo góry. Tych dwóch aktywności nie udało mi się tego pogodzić i wybrałem góry. Największym kosztem tego wyboru było to, że mało czasu spędzałem z rodziną i dziećmi. Teraz to trochę nadrabiam, ale to marna pociecha.

Prywatnie sam planujesz wydatki czy robi to ktoś inny?

PP: Ja planuję wydatki. Sumuję wszystkie stałe płatności i odejmuję od wpływów – wtedy wiem ile pieniędzy zostaje do dyspozycji.

Czy prywatnie masz kłopot z oszacowaniem jakiegoś wydatku?

PP: Tak – z kosztami dotyczącymi auta, a szczególnie jego napraw. Nigdy nie jest tak, żeby wydatki malały, one zawsze rosną.

Czy masz jakieś swoje patenty na oszczędzanie?


PP: Kiedyś przelewałem część pieniędzy na dodatkowe konto i sam przed sobą udawałem, że już nie mam pieniędzy :) Teraz korzystam z mSAVER’a i jestem bardzo zadowolony.


Dla Piotra i pozostałych klientów mBanku mamy dobre wieści. Nowy serwis transakcyjny z mNAWIGACJĄ FINANSOWĄ zaoszczędzi Wasz czas na podsumowania wydatków, a zbieranie rachunków nie będzie już konieczne.

Wystarczy kilka kliknięć aby wiedzieć na co dokładnie wydaje się pieniądze, gdyż do każdej transakcji automatycznie przypisywane są kategorie wydatków. Nawet jeśli wypłacacie z bankomatów i część kwoty przeznaczyliście na jedzenie, a pozostałą kwotę na bilety do kina – taką transakcję można podzielić.

mNAWIGACJA FINANSOWA w mBanku

Dodatkowo jeśli macie problem ze zbyt dużymi wydatkami np. na rozrywkę- można ustalić miesięczny limit. Codziennie pasek postępu powie jak Wam idzie – czy mieścicie się w założonym budżecie. Zielony kolor oznacza, że wszystko jest pod kontrolą, żółty ostrzega, że wydatków jest za dużo i warto zwrócić na nie większą uwagę, a czerwony przekroczenie budżetu. Dodatkowo jeśli chcecie dokładnie kontrolować ile przeznaczyliście na urlop na Mazurach – wystarczy otagować wydatki związane z urlopem, przez co dużo szybciej będzie można je zliczyć czy podsumować.

mNAWIGACJA FINANSOWA w mBanku

Kontrola finansów, która do tej pory niektórym mogła wydawać się żmudna, czasochłonna i trudna – z nowym systemem transakcyjnym jest łatwa i przyjemna. Świadomie kontrolując swoje pieniądze można więcej przeznaczyć na przyjemności lub odłożyć na wymarzony cel.

Dowiedz się wiecej na temat mNAWIGACJi FINANSOWEJ w mBanku...

Tagi:

mBank, edukacja