powrót

Do OFE czy ZUS?

Zmiany w systemie emerytalnym wymagają od nas wszystkich podjęcia decyzji o kontynuowaniu lub zaprzestaniu przekazywania składek do otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Alternatywą dla OFE jest przekazywanie wszystkich składek do ZUS.

Przypominamy, że do końca lipca możemy zdecydować, czy na swoją przyszłą emeryturę będziemy oszczędzać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, czy również w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Jak wynika z udostępnionych danych, decyzję o oszczędzaniu w OFE podjęło zaledwie kilka procent z uprawnionych.


Osoby, które chcą by cześć składek trafiała do OFE, powinny złożyć w ZUS oświadczenie pisemnie (osobiście oraz listownie) lub drogą internetową (ePUAP).

Jeżeli oświadczanie nie zostanie złożone, składki, które do tej pory były przekazywane do otwartych funduszy emerytalnych (OFE), będą trafiały do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Decyzję tę będzie można jednak jeszcze zmienić za dwa lata - w 2016 r, a następnie już co cztery lata – w 2020 r., 2024 r., itd.

Co się dzieje z naszymi pieniędzmi?

Otwarte fundusze emerytalne działają jak fundusz inwestycyjny. Za pieniądze, które do nich trafiają, kupowane są instrumenty finansowe - akcje, obligacje, itp.
ZUS natomiast nie posiada żadnego portfela inwestycyjnego, nie kupuje akcji, obligacji, nie pomnaża również realnych pieniędzy. ZUS pobiera od nas składki, zaznacza ten fakt na naszym wirtualnym koncie, a następnie wypłaca je od razu dzisiejszym emerytom.
Jednak należy zaznaczyć, że ta instytucja została właśnie do tego stworzona, aby zbierać składki, ewidencjonować je, a następnie wypłacać - system repartycyjny (zgadnie z przyjętą definicją, dotychczasowy system emerytalny oparty na umowie pokoleniowej, w którym pokolenie pracujące finansowało emerytów z ich bieżących składek. Pozostałością starego systemu jest obecny I filar).

Jakie wnioski mogą się nasuwać?

- Świadczenia realizowane przez ZUS mogą zostać obniżone.
- Świadczenia realizowane przez OFE mogą zostać upaństwowione.
- Jeżeli nasz poziom tolerancji jest niski, zastanówmy się nad pozostaniem z ZUS.
- Zdaniem wielu analityków, obecne wyceny akcji są wysokie, co za tym idzie, więc możliwe, że w najbliższym czasie nie będzie w tym obszarze znaczących wzrostów.
- Decyzję tę będzie można zmienić za dwa lata - w 2016 r, a następnie w 2020 r., 2024 r. Decyzja będzie dotyczyła jedynie przyszłych składek.

Tagi:

mBank, OFE, ZUS, emerytura