Pierwszy bankomat został wymyślony w 1939 roku przez znanego, amerykańskiego wynalazcę - Luthera G. Simjiana i postawiony jako „Bankograph” w 1960 dla City Bank of New York. Po pół roku został jednak zdemontowany ponoć z powodu braku akceptacji przez większość klientów, gdyż używali go do składania depozytów przede wszystkim gracze wygrywający w kasynach oraz osoby mające problemy z prawem.
W latach 50-tych rozpoczyna się poważny rozwój kart płatniczych
W latach 50-tych na rynek wkraczają karty: Dinners Club, American Express oraz protoplastki kart Visa i Mastercard. Są one jednak wykorzystywane do płatności za towary i usługi oraz pobierania pieniędzy w bankach.
Kolejny bankomat i tak naprawdę uznawany za ten właściwy (automated teller machine, ATM) został zainstalowany w Londynie przez Barc-lays Bank 27 czerwca 1967 roku. Początkowo jego główną funkcją było umożliwienie klientom posiadającym karty wypłaty gotówki z ich rachunków, przez 24 godziny na dobę.
Jak pokazują niektóre źródła, Shepherd-Barron – konstruktor ówczesnego bankomatu, pomysł na działanie mechanizmu zaczerpnął od maszyny wydającej gumę do żucia.
Doś szybko podobne urządzenia zaczęły pojawiać się w innych krajach. Pod koniec lat 60. XX w. na świecie było ich 781 bankomatów, z czego 595 w Wielkiej Brytanii.
W Polsce pierwszy bankomat pojawił się w 1991 r.
Obecnie bankomaty służą również do:
- wpłat gotówki,
- przesyłania środków między rachunkami bankowymi przy pomocy polecenia przelewu,
- sprawdzania salda rachunku bankowego,
- wysyłania przekazów pieniężnych,
- uiszczania płatności za rachunki,
- zakupu biletów komunikacji miejskiej,
- doładowania kont telefonów komórkowych,
- przedstawienia ofert kredytowej.
powrót
Kilka ciekawostek o bankomatach