Karta kredytowa oznacza nie tylko dostęp do gotówki w każdej chwili – nawet wtedy, gdy na koncie jest pusto. To także wygoda w codziennych zakupach zarówno w kraju jak i za granicą. Dzięki niej możesz zarezerwować pokój w hotelu, bilet lotniczy, a także szybko i sprawnie zrobić zakupy w sklepach internetowych oraz na aukcjach. Zakupy w internecie za pomocą karty kredytowej są nie tylko przyjemne, ale i bezpieczne. Określ limit kwoty, do wysokości której chcesz dokonać transakcji internetowych, korespondencyjnych i telefonicznych.
W każdym momencie możesz je bezpłatnie zmienić w serwisie transakcyjnym.
Jaką wybrać kartę kredytową ?
Zamówienie karty jest bardzo łatwe. Wystarczy wypełnić wniosek na stronie internetowej, zadzwonić na mLinię lub skontaktować się z doradcą.
Wybierz kartę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Sięgnij po standardową kartę kredytową, jeżeli nie potrzebujesz wysokiego limitu kredytowego.
Jeśli często podróżujesz, wybierz kartę z programem Miles&More, przy której za każdą transakcję naliczane są mile, które później można wymienić np. na darmowy bilet lotniczy w dowolne miejsce na świecie.
Potrzebujesz większego limitu? Wybierz kartę Visa Premium. Jeśli natomiast Twoim marzeniem jest skok ze spadochronem lub lot balonem, weź kartę World MasterCard.
Każda karta objęta jest programem rabatowym, dzięki któremu możesz robić zakupy do 55% taniej.
Dodatkowo karty z programem Miles&More, Visa Premium oraz World MasterCard, zapewnią Ci 24h opiekę specjalisty w ramach usługi Concierge.
Zamawiając kartę pamiętaj, że dla płatności w obcej walucie bank przy przewalutowaniu wartości transakcji pobiera prowizję.
Coraz chętniej kupujemy w sieci płacąc kartą
Polacy chętnie szukają atrakcyjnych towarów w międzynarodowych sklepach internetowych, w których coraz częściej płacą kartą. Przy każdej transakcji kartowej przeprowadzanej w sieci - zarówno w jej trakcie, jak i po zakończeniu płatności - chronią kupujących międzynarodowe standardy i regulacje – m.in. certyfikaty, autoryzacje transakcji, a także prawo do zwrotu pieniędzy.
Pamiętaj, że strona logowania, na której podajesz dane karty, musi być zabezpieczona protokołem szyfrującym SSL, który zapobiega przechwyceniu wpisywanych danych przez osoby trzecie. Logując się na bezpiecznej stronie, zauważysz skrót „https” w miejscu zwykłego „http” oraz dodatkowo symbol kłódki lub zielone pole w pasku adresu. W mBanku istnieje też zwiększona odpowiedzialność banku za transakcje dokonane kartą kredytową bez wiedzy i zgody użytkownika.
Jaką kartą zrobimy zakupy przez internet?
Pamiętajmy, że na rynku kart płatniczych funkcjonuje kilka rodzajów plastikowego pieniądza.
Oprócz karty kredytowej, przy której korzystamy z limitu kredytowego, mamy jeszcze kartę powiązaną z rachunkiem, czyli kartę debetową. Korzystając z karty wydajemy fundusze już zgromadzone na koncie, które jest obciążane sumą wydatków.
Możemy się też posługiwać kartą Prepaid (przedpłaconą) – jest to karta zasilona określoną ilością pieniędzy, nie jest powiązana z żadnym rachunkiem bankowym. Służy do wypłat gotówki lub płatności na określoną sumę. Jest niespersonalizowana, a więc może nią płacić każdy, kto podpisze się jako jej użytkownik.
Za zakupy internetowe możemy płacić niemal wszystkimi rodzajami kart, także płaskimi. Warto podkreślić, że płatność kartą w sieci trwa zaledwie kilka sekund, a sprzedający od razu otrzymuje potwierdzenie zapłaty, dzięki czemu szybciej może zrealizować Twoje zamówienia. Faktyczne przekazanie środków może nastąpić dopiero po jakimś czasie, jednak autoryzacja karty odbywa się natychmiastowo i jest wystarczająca, by zapewnić sklep o tym, że dokonałeś płatności.
Warto też wiedzieć, że transakcje kartowe angażują kilka podmiotów - kupującego, sklep, bank wydający kartę oraz centrum rozliczeniowe. To ostatnie odbiera dane i koordynuje kolejne etapy autoryzacji transakcji. Pośredniczy tym samym pomiędzy sklepami i serwisami internetowymi (akceptantami płatności kartowych) a bankami – wydawcami kart płatniczych Visa i MasterCard. Efektem dokonania autoryzacji jest przekazanie do sklepu lub serwisu wiarygodnej informacji o tym, że na rachunku karty zostały zabezpieczone środki na pokrycie płatności za zakupione towary lub usługi.
Jeszcze jedna ważna wiadomość – mBank swoim klientom oferuje usługę zwaną mechanizmem chargeback, czyli tzw. obciążeniem zwrotnym. Pozwala odzyskać pieniądze w przypadku, gdy nie otrzymasz zamówionego przedmiotu lub usługi. Możesz z niego skorzystać także wtedy, gdy towar lub usługa nie zgadza się z warunkami przedstawionej wcześniej oferty. Bank wydający kartę przesyła za pośrednictwem systemu organizacji płatniczej reklamację, która jest przekazywana do akceptanta karty.
W sezonie wakacyjnym o chargebacku powinny pamiętać szczególnie osoby kupujące wycieczki w biurach podróży. Płacąc kartą maksymalnie zabezpieczamy się przed ewentualnym bankructwem biura czy wykonaniem usługi niezgodnie z warunkami zakupu. W przypadku niezgodności warunków pobytu z opisem, by skorzystać z reklamacji chargeback, należy zrezygnować z pobytu i zażądać od biura podróży zwrotu pieniędzy. Jeśli biuro odmówi zwrotu, powinieneś zgłosić to do banku. Natomiast w przypadku bankructwa biura podróży proces chargeback można zastosować dopiero, jeśli zabraknie pieniędzy na wypłaty odszkodowań z Funduszu Gwarancyjnego lub wypłata będzie niepełna.
Pamiętaj, że posługując się kartą kredytową, korzystasz z linii kredytowej, która jest bezpłatna, pod warunkiem, że spłacisz zadłużenie w ustalonym terminie. Od momentu rozpoczęcia cyklu rozliczeniowego miną 54 dni, zanim bank poprosi o oddanie – bez dodatkowych kosztów – wydanych w ciągu pierwszych 30 dni cyklu pieniędzy. O tym ile wydałeś, a także ile powinieneś spłacić, bank poinformuje Cię przesyłając miesięczny wyciąg.
Jeśli po 54 dniach nie chcesz, albo nie możesz spłacić całości zadłużenia, wystarczy, że spłacisz tylko minimalną kwotę zadłużenia – 5 proc., min. 30 zł, a odsetki od pozostałej części zostaną doliczone do kolejnego wyciągu. Istnieje także możliwość rozłożenia zadłużenia na raty, w ramach usługi „Spłaty na raty”. Dzięki usłudze masz możliwość rozłożenia swojego zadłużenia na raty – od 3 do 60 rat. Oprocentowanie wynosi 10 proc.
Bank oferuje też jeszcze jedną korzystną usługę – mOkazje. W jej ramach możesz zyskać na zakupach nawet 760 zł. Korzystając z mOkazji, otrzymujesz atrakcyjne oferty z wysokimi rabatami w największych sieciach i sklepach. Nie musisz pamiętać o kodach, kuponach, ani przypominać sprzedawcy o rabacie. Wystarczy aktywować ją w serwisie transakcyjnym za pomocą szybkiego wniosku lub zalogować się do nowego serwisu transakcyjnego w „Pasażu” i w ramach „mOkazji” dokonać wybranych zakupów. Zwrot środków otrzymasz bezpośrednio na swoje konto.
powrót
Bezpieczne zakupy w internecie z kartą kredytową