Od 30 maja do 27 czerwca 2016 roku do mFundacji wpłynęło 12 wniosków o dofinansowanie projektów rozwojowych z obszaru edukacji matematycznej. Decyzją zarządu fundacji, dofinansowanie otrzymuje sześć z nich.
1. Społeczna Szkoła Podstawowa i Społeczne Gimnazjum „Nasza szkoła” na realizację projektu „Piękna matematyka w architekturze i sztuce”
Uczniowie poszukają ciekawych i pięknych związków matematyki z architekturą i sztuką. W czasie zajęć pozalekcyjnych poznają zasady symetrii, poszerzą wiedzę o bryłach, figurach i zasadach matematycznych. W ramach projektu będą wykonywać prace plastyczne różnymi technikami (malarstwo, rysunek, witraże, itp.) oraz makiety budowli. W swoich pracach będą stosować wiedzę na temat złotej liczby i złotej proporcji, zależności występujące w figurach geometrycznych oraz siatki geometryczne i zasady konstrukcji brył. Dzieci będą również korzystać z programów komputerowych do rysowania figur, brył, fraktali i tworzyć prace multimedialne wykorzystując zdobytą wiedzę.
2. Szkoła Podstawowa nr 4 w Grodzisku Wielkopolskim na projekt „Matematyką można też się bawić”
Uczniowie klas IV-VI wezmą udział w dodatkowych zajęciach, podczas których poprzez doświadczenia i zabawę pogłębią wiedzę z matematyki. Dzieci rozwiną m.in. wyobraźnię przestrzenną i logiczne myślenie podczas warsztatów i zajęć terenowych. Dla urozmaicenia zajęć, uczniowie będą korzystać z matematycznych programów multimedialnych, gier dydaktycznych przedstawiających podstawowe działania i pojęcia matematyczne, rebusów i układanek. Ponadto w projekcie zostanie zorganizowany konkurs "Jeden z pięciu" o tytuł "Mistrza matematyki", do którego zostaną zaproszeni również uczniowie z innych szkół w gminie. Celem projektu jest popularyzowanie matematyki wśród uczniów, rozwijanie ich zdolności poznawczych, logicznego i abstrakcyjnego myślenia, a także podniesienie motywacji do nauki matematyki i zwiększenie liczby uczniów biorących udział w matematycznych konkursach i zabawach szkolnych.
3. Stowarzyszenie „I love math” na realizację projektu „Raz, da, trzy – matematykiem zostajesz ty!”
Wakacyjne, otwarte warsztaty dla dzieci z Łodzi będą podzielone na dwa moduły: zajęcia logiczno-matematyczne i zajęcia komputerowe. Podczas zajęć logiczno-matematycznych będą wykorzystane m.in. gry logiczne (tangramy, gry planszowe, malowanki matematyczne). Z kolei w ramach zajęć komputerowych młodzi matematycy poznają tajniki programowania gier komputerowych i prostych programów obliczeniowych. W ostatnim tygodniu wakacji, w parku Klepacza zostanie przygotowana gra miejska, podczas której drużyny rodziców będą rywalizować z drużynami dzieci.
4. Politechnika Warszawska – Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych na realizację projektu „IV Kongres Młodych Matematyków Polskich
W dniach 15-18 września, na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP, odbędzie się VI Kongres Młodych Matematyków Polskich. Jest to cykliczne spotkanie wybitnie uzdolnionych uczniów szkól gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. W trakcie trwania Kongresu, jego uczestnicy wysłuchają wykładów plenarnych wygłoszonych przez wybitnych wykładowców, referatów przygotowanych przez niektórych uczestników, wezmą udział w konkursach zorganizowanych specjalnie dla nich. Oprócz tego będą zwiedzać różne wydziały Politechniki Warszawskiej, wezmą udział w specjalnie dla nich zorganizowanych pokazach podczas zwiedzania Centrum Nauki Kopernik, zwiedzać z przewodnikami Warszawę, odwiedzą wybrane muzea, wezmą udział w specjalnie dla nich zorganizowanym koncercie. Studenci Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW, przy wsparciu pracowników, planują zorganizować dla uczestników Kongresu: Wieczór Gier Planszowych oraz Wieczór Gier i Konkursów Matematycznych i Logicznych, w których wezmą udział również studenci. W wydarzeniu weźmie udział ok. 270 osób.
5. Uniwersytet Warszawski na spotkania matematyczne podczas XX Festiwalu Nauk w Warszawie
Od 24 września do 2 października 2016 r. odbędzie się jubileuszowa XX edycja Festiwalu Nauki w Warszawie - pierwszy, największy i najdłużej działający festiwal tego typu w Polsce. W jego ramach odbędzie się ok. 1000 spotkań promujących naukę. Spotkania z matematyki przeprowadzą: Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych PW, Instytut Matematyczny PAN, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, oraz prowadzący zajęcia w ramach Festiwalu Nauki Małego Człowieka. Co roku Festiwal Nauki w Warszawie odwiedza od 40 do 70 tysięcy osób.
6. Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej na projekt „Warsztaty DUMA – dzieci uzdolnione matematycznie”
Celem jednodniowych warsztatów dla nauczycieli przedszkola i klas I-III jest podniesienie ich kompetencji w zakresie uzdolnień matematycznych dzieci. Z badań wynika, że więcej niż 50% dzieci przejawia uzdolnienia matematyczne przed pójściem do szkoły, natomiast po paru miesiącach przestają je demonstrować i nie da się tego nadrobić w późniejszych okresach nauki. Można temu zaradzić poprzez należyte przygotowanie nauczycieli. Uczestnikami warsztatów będzie 100 absolwentów studiów podyplomowych „Matematycznie uzdolnione dzieci”. Nauczyciele będą m.in. analizować nagrania zajęć przeprowadzonych przez innych nauczycieli oraz prowadzić dyskusje z metodykami dla polepszenia własnego warsztatu pedagogicznego i zwiększenia efektywności edukacyjnej.
Wszystkim beneficjentom gratulujemy i życzymy pomyślnej realizacji projektów.