Dofinansowanie otrzymuje 11 projektów edukacyjnych:
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Żychlinie na organizację II Powiatowego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego "Zakręceni w wiedzy"
Konkurs dla wszystkich uczniów klas ósmych szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych powiatu konińskiego. Będzie składał się z trzech etapów: testu, półfinału i finału. W ostatnim etapie zmierzy się 10 najlepszych zawodników. Konkurs będzie rozgrywany na wzór popularnego teleturnieju "Jeden z dziesięciu”.
Stowarzyszenie "Twórczy Rodzice przy Szkole w Gardnie" na projekt „Zabawa z matematyką”
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gardnie wezmą udział w różnorodnych aktywnościach. Przygotują przedstawienie teatralne o liczbie pi, podczas warsztatów odkryją matematykę w kuchni i w ekonomii. Poznają sztukę origami i będą bawić się podczas Nocnego Maratonu Matematycznego. W ramach projektu odbędą się także: powiatowy konkurs matematyczno-fizyczny zorganizowany we współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim oraz konkursy Mistrz tabliczki mnożenia i Mistrz procentów. W działania będzie zaangażowania lokalna społeczność. Mieszkańcy Gardna będą zaproszeni do udziału w Festynie Matematycznym.
Stowarzyszenie "Miękowo - Nasz dom" na projekt „Z MATEMATYKĄ ZA PAN BRAT”
Uczniowie z Zespołu Szkół Publicznych w Białuniu wezmą udział w matematycznych podchodach, Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia oraz szeregu warsztatów. Samodzielnie wykonają również kolorowe naklejki z wzorami matematycznymi, które na stałe ozdobią szkolne korytarze, podłogi oraz schody.
Zespół Szkół Nr 1 w Goleniowie na organizację „Powiatowego Święta Matematyki”
W wydarzeniu wezmą udział delegacje ze wszystkich szkół powiatu goleniowskiego. Uczniowie będą rywalizować w: Maratonie Matematycznym, Zagadkach Logicznych oraz szeregu konkursów matematycznych i matematyczno-plastycznych. Dodatkowo każdy uczeń otrzyma karty wzorów matematycznych.
Szkoła Podstawowa w Młochowie na projekt „Szkolny tydzień matematyczny i geometria w praktyce”
Uczniowie przygotują przedstawienie „Matematyka zawsze dobrze tyka”, które przybliży ich kolegom i koleżankom postaci najwybitniejszych polskich matematyków. Zorganizowana zostanie wystawa prac uczniowskich skonstruowanych z kloców LEGO, a także konkursy: „Komiks matematyczny” oraz „ Klasowi Mistrzowie działań”. Podczas zajęć geometrycznych dzieci będą zgłębiać tajniki matematyki. Do zajęć będą wykorzystane bryły porównawcze. Zajęcia będą przeprowadzone w plenerze.
Szkoła Podstawowa nr 9 im. W. Broniewskiego w Orzeszu na organizację „Konkursu Matematycznego Supermatematyk”
To międzyszkolny konkurs skierowany do uczniów klas trzecich szkół podstawowych z terenu Orzesza. W każdej ze szkół odbędą się eliminacje, a następnie najlepsi uczniowie będą rywalizować ze sobą w miejskim finale. Na zwycięzców czekają nagrody.
Szkoła Podstawowa im. por. Jana Penconka w Gowinie na projekt „Tydzień matematyki”
Z okazji Światowego Dnia Matematyki i Światowego Dnia Liczby pi odbędzie się aż 10 konkursów promujących tę dziedzinę nauki. Każdego dnia odbędą się dwa konkursy o różnym poziomie trudności, które mają zachęcać uczniów do nauki matematyki. Zmagania zwieńczy uroczysty finał zwręczeniem nagród dla najlepszych matematyków.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 im. dra J. Korczaka w Przemyślu na „XXIX Ogólnopolskie Zawody Matematyczne Szkół Ponadgimnazjalnych dla niesłyszących”
W zawodach matematycznych będą uczestniczyć uczniowie niesłyszących i słabosłyszących z: Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Lublina, Wejherowa, Sławna, Raciborza, Bydgoszczy, Łodzi oraz Przemyśla. Konkurs będzie podzielony na cztery kategorie wiekowe. Każda szkoła będzie mogła wystawić do rywalizacji trzyosobową reprezentację.
Stowarzyszenie na Rzecz Wiedzy i Rozwoju „WiR KOPERNIK” na projekt "Gram w matematykę - na boisku i na planszy"
Matematyczne zajęcia pozalekcyjne dla uczniów, którzy mają trudności z matematyką. Wezmą oni udział w turniejach matematyczno-sportowych oraz stworzą własną grę planszową. Powstanie Koło Gier Planszowych "wyGRAj wiedzę". Zorganizowany będzie też Turniej Gier Planszowych dla dzieci i ich rodziców. Najaktywniejsi uczniowie w nagrodę pojadą na mecz siatkówki ulubionej drużyny - Asecco Resovii.
Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema w Suszu na projekt „Zakręceni na matematykę”
Cykl warsztatów dla uzdolnionych matematycznie uczniów klas IV-VII. Każdego tygodnia będą pogłębiać tematykę omawianą podczas podstawowych zajęć matematyki między innymi: udowodnią twierdzenie Pitagorasa, wyprowadzą wzory na pola figur oraz objętości brył, poznają podstawy kodowania i programowania. Uczestnicy zajęć będą przygotowywać się do udziału w konkursach matematycznych. Odwiedzą również Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie.
Biblioteka Publiczna w Solcu Kujawskim na projekt „Cudze chwalicie...”
Wystawa poświęcona wybitnym, polskim matematykom. Zostanie zainaugurowana w Noc Bibliotek - 5 października. Wystawa trafi także do kilku pobliskich bibliotek z regionu. W ramach promocji wystawy odbędzie się spotkanie z panem Mariuszem Urbankiem - autorem książki "Genialni. Lwowska Szkoła Matematyczna". W okolicznych szkołach odbędą się też lekcje biblioteczne dla młodzieży, które przybliżą im sylwetki polskich matematyków.
powrót
mFundacja przyznała ponad 50 tys. zł dotacji w lutym