powrót

Oferta publiczna funduszu absolutnej stopy zwrotu

12-15% rocznie, czy to możliwe?

Pod koniec 2011 roku PKO TFI  przeprowadziło ofertę niepubliczną certyfikatów inwestycyjnych PKO Globalnej Makroekonomii FIZ. Oferta niepubliczna oznacza, że jest ona skierowana do nie więcej niż 99 inwestorów i tak było w tym przypadku. Tak nieduża liczba inwestorów determinuje także odpowiednio wysoki (kilkaset tysięcy złotych) minimalny kapitał wymagany do wejścia w tę inwestycję. Dodatkowo cel inwestycyjny zakłada roczny wzrost wyceny na poziomie 12-15% bez względu na sytuację rynkową, co ma być osiągane przez aktywne zarządzanie portfelem, szeroką ekspozycję geograficzną, głównie USA, Europa i Chiny, możliwość zajmowania długich i krótkich pozycji, stopniowe „wchodzenie” i „wychodzenie” z transakcji, ustawianie zleceń Stop Loss. Jednym słowem fundusz został już u podstaw stworzony, jako elitarny.

Co najważniejsze jednak, jak dotychczas spełnia swoje zadanie. W ciągu 18 miesięcy działania osiągnął 25,9% stopę zwrotu, a jako potwierdzenie osiągnięcia celu inwestycyjnego, w ciągu pierwszych 12 miesięcy stopa zwrotu wyniosła 17%. Najlepiej widać ten wynik na wykresie w zestawieniu z WIG20.

12-15% rocznie – czy to możliwe?
Zapyta ktoś - w takim razie, skoro zapisy się już skończyły i co więcej wzięła w nich udział bardzo ograniczona liczba inwestorów, to po co ja o tym piszę, szczególnie tu, gdzie liczba chętnych z pewnością znacznie przekracza 99?
Ano po to, żeby płynnie przejść do informacji, że już za kilka dni w eMAKLERZE rozpocznąja się zapisy na bliźniaczy, pod względem polityki inwestycyjnej, fundusz zamknięty, który jednak dostępny będzie szerszej grupie inwestorów. Po pierwsze dlatego, że certyfikaty będą sprzedawane w ofercie publicznej, a więc bez ograniczeń do 99 inwestorów, a po drugie, ze względu na wartość minimalnego zapisu, która będzie wynosiła w tej ofercie tylko 25.000 zł.

PKO Globalnej Strategii FIZ, bo o nim mowa, jest funduszem absolutnej stopy zwrotu, czyli takim, którego celem jest osiąganie zysku bez względu na warunki rynkowe i w związku z tym może inwestować do 100% aktywów w akcje, udziały w spółkach z o.o., jednostki uczestnictwa i certyfikaty inwestycyjne oraz częściowo w waluty, wierzytelności i instrumenty pochodne. Cena emisyjna certyfikatu to 100 pln, minimalny zapis 250 certyfikatów, a czas trwania funduszu nieograniczony. Osoby, które pomyślały, że nieograniczony czas trwania oznacza, że środki będą zamrożone do momentu likwidacji funduszu, od razu muszę wyprowadzić z błędu. Otóż dostępne będą dwie formy zamiany certyfikatu na gotówkę. Pierwsza, to zgłoszenie do wykupu organizowanego co kwartał przez PKO TFI, a druga to sprzedaż certyfikatu na giełdzie, najłatwiej za pośrednictwem usługi maklerskiej mBanku.

Zapisy będą trwały od 24 czerwca do 22 lipca 2013 roku i dostępne będą dla wszystkich klientów eMAKLERA. Klienci mBanku, którzy do tej pory nie mają aktywnej usługi eMAKLER, mogą bardzo wygodnie, bez wychodzenia z domu aktywować usługę hasłem SMS, a następnie, również bez wychodzenia z domu, złożyć w internetowym serwisie transakcyjnym dyspozycję zapisu na certyfikaty. W tym względzie mamy także komfortowe rozwiązanie dla osób, które, zapewne przez niedopatrzenie, nie mają jeszcze rachunku w mBanku.

Zachęcam do zapoznania się ze szczegółami oferty przed podjęciem decyzji inwestycyjnej i umawiamy się za rok, na rysowanie wykresu i porównywanie wyników funduszu.

Szczegóły oferty…

Nie masz jeszcze eMAKLERA? Złóż wniosek…
 

Kategorie:

Oferta indywidualna

Tagi:

mBank