Niezależnie od tego czy jesteśmy w długoletnim związku, czy młodym małżeństwem, oszczędzając ciągle działamy samodzielnie. Taki właśnie obraz Polaka wyłania się na podstawie opublikowanego raportu ,,Polak finansowym...singlem", przygotowanym przez instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie Avivy.
Jedynie co piąty z nas zarządzając budżetem pyta o zdanie swoich bliskich
Jak wynika z badania, zaledwie 20% z nas podejmując decyzje dotyczące sposobu oszczędzania pyta o zdanie najbliższych. Co może być zaskakujące, w przypadku małżeństw odsetek ten wynosi 16%. W związkach nieformalnych o zdanie partnera co do sposobu oszczędzania pyta 27% ankietowanych.
Podczas wyboru konkretnych produktów rzadko korzystamy także z pomocy specjalistów. Zaledwie co piąty z respondentów konsultuje się w tym celu z pracownikami banku, a dopiero co dziesiąty sięga po pomoc ekspertów z innych instytucji finansowych. Jednocześnie aż 6 na 10 Polaków nie konsultuje wyboru z nikim.
Na prowadzenie wysuwa się internet, gdyż stanowi najwygodniejszą formę samodzielnego podejmowania decyzji związanych z gromadzeniem oszczędności. Tak uważa aż 55% badanych. Dopiero co dziesiąty oszczędzający korzysta przy tej okazji z pomocy konsultanta telefonicznego, a co trzeci preferuje kontakt bezpośredni w placówce wybranej instytucji finansowej.
Bez dalszych planów na oszczędzanie
Raport pokazuje również, że choć zdajemy sobie sprawę z potrzeby gromadzenia oszczędności, o odkładaniu pieniędzy nie myślimy w długiej perspektywie. Zaledwie 3% respondentów odkłada pieniądze z myślą o emeryturze. Największą popularnością cieszą się za to produkty pozwalające na oszczędzanie krótkookresowe, maksymalnie do jednego roku – wybiera je co trzeci z badanych. Kolejne 3% w ogóle nie ma konkretnego założenia dotyczącego okresu oszczędzania.
Źródło: Raport „Polak finansowym… singlem?” Aviva Investors TFI, styczeń 2016