powrót

Wymiana zużytych lub zniszczonych pieniędzy

Jak to bywa w życiu, zdarzają się różne sytuacje. Odnosi się to także do pieniędzy. Może się bowiem zdarzyć, że przypadkowo zniszczymy lub uszkodzimy banknot, którym mieliśmy zamiar zapłacić za najbliższe zakupy. Co wtedy? Gdzie wymienić uszkodzone pieniądze?

 

Przede wszystkim uszkodzone banknoty należy odpowiednio zabezpieczyć, aby zapobiec ich dalszemu uszkodzeniu. Przerwane banknoty jeśli to możliwe najlepiej skleić taśmą przeźroczystą. Uszkodzone, zniszczone albo zużyte banknoty i monety wyemitowane przez Narodowy Bank Polski możesz wymienić w kasie każdego banku na terytorium Polski.

 

Ogólne zasady wymiany

 

Na mocy zarządzania prezesa NBP, banki zobowiązane są do wymiany zniszczonych banknotu, jeśli więcej niż 45 proc. jego pierwotnej powierzchni zachowało się w jednym kawałku i możliwe jest rozpoznanie jego nominału. Banknot, który zachował od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni, zostanie natomiast wymieniony za połowę jego wartości nominalnej. Banknot, który zachował ponad 75 proc. powierzchni, a także banknot przerwany bądź poplamiony, bank wymieni za jego pełną wartość nominalną.

 

Ogólna zasada odnosząca się do zniszczonych lub zużytych monet jest taka, że wymianie podlegają monety, oraz ich elementy (rdzeń i pierścień), które mają uszkodzenia typu mechanicznego.

 

Szczegółowe zasady wymiany zniszczonych lub zużytych pieniędzy określa zarządzenie Prezesa NBP nr 31/2013 r., którego treść zamieszczamy poniżej. Formularze dokumentów obowiązujących przy dokonywaniu wymiany zawarte są w zarządzeniu.

 

Źródło: NBP

Tagi:

mBank, NBP, Banknt