powrót

Czym płacić na wakacjach czyli kurs na letnie płatności

Nastawieni na relaks, świetną zabawę i odpoczynek od spraw codziennych, w końcu wyruszamy na upragnione wakacje. Przywiązani do myśli o wyczekiwanym i sielskim odpoczynku, starannie planujemy każdą minutę wyjazdu, ubezpieczamy nie tylko własne zdrowie i życie, ale również bagaż. Na liście odhaczamy zrealizowane punkty i w końcu pojawia się to pytanie: Czym i jak płacić? W końcu bez względu na to, gdzie się udasz, w każdym zakątku świata będą Ci potrzebne pieniądze.


Wakacje z mBankiem


Wakacje w kraju

 

Zapewne nie zaskoczy nikogo, że każdego roku zwiększa się ilość punktów płatności kartą, w których istnieje możliwość transakcji bezgotówkowych. Dzięki temu można płacić dużo szybciej i wygodniej. Polacy bowiem nie tylko lubią nowinki technologiczne, ale i komfort. Podczas wakacyjnych wypraw rowerowych, wypadów na plażę czy wieczorne wyjście, nie chcemy nosić wyładowanych portfeli. Dlatego płacenie kartami stało się już standardem. Nawet właściciele letnich barów, którzy nie honorują dotąd płatności bezgotówkowych, przyznają, że tracą wielu potencjalnych klientów i podążają za nowymi możliwościami. Jednak karta to nie jedyne rozwiązanie…

 

BLIK

 

BLIK to prosty, szybki i bezpieczny system płatności mobilnych., dzięki któremu można płacić szybko i wygodnie za zakupy w sklepach i punktach usługowych w całej Polsce. Dzięki nowej technologii można wypłacić także pieniądze z bankomatu. Wystarczy podać przy kasie kod wygenerowany z aplikacji mobilnej banku w telefonie i gotowe. Tak samo postępuj wypłacimy gotówkę z bankomatu. Dodatkowo dzięki usłudze można korzystać z natychmiastowych przelewów bankowych na numer telefonu. Obecnie przelewy na telefon mogą dokonywać Klienci Banku Millennium, ING Banku Śląskiego, Banku Zachodniego WBK, mBanku oraz PKO Banku Polskiego.

 

Dowiedz się więcej…

 

 Wakacje za granicą

 

Dzielimy środki finansowe – gotówka w parze z kartą

 

Nie ulega wątpliwości, iż płatności bezgotówkowe stają się coraz bardziej popularne wśród polskich turystów, którzy wakacje spędzają poza granicami naszego kraju. Z dostępnych danych wynika, że co czwarty Polak zabiera kartę płatniczą za granicę, ale na miejscu szuka bankomatu, z którego wypłaca gotówkę. Dla 19% turystów, duże znaczenie ma prowizja, więc sporo czasu poświęcają na wyszukanie takiego bankomatu, w którym bank nie pobiera od nich prowizji, pozostała część nie zwraca na to w ogóle uwagi.

Dlatego chcąc korzystać z karty podczas wyjazdu, warto sprawdzić tabelę opłat i prowizji banku, aby dowiedzieć się, jak kształtują się opłaty za wybieranie pieniędzy z zagranicznych bankomatów i prowizję za przewalutowanie. Należy pamiętać również, że jeśli płacimy walutą inną niż euro, transakcja będzie podwójnie przewalutowana - najpierw na euro (jest walutą rozliczeniową większości polskich banków), a dopiero potem na złotówki. Jeśli posiadamy kartę z korzystnym przewalutowaniem, wtedy opłaca się nią płacić na wakacjach. Warto też pamiętać, że posiadanie pieniędzy na karcie jest bezpieczniejsze od trzymania ich w portfelu. Niemniej, warto też mieć przy sobie gotówkę, ponieważ wciąż jest sporo miejsc, w których zapłacimy tylko pieniędzmi. Jeżeli potrzebujemy gotówkę, zawsze można nawet będąc już na wakacjach skorzystać z kantoru walutowego.


Poradnik wakacyjny mBank


Kantor walutowy

 

W kantorze prezentowane są aktualne kursy walut (w zależności od kantoru mogą się różnić), a chcąc kupić wybrana walutę, zazwyczaj mamy do dyspozycji wiele narzędzi wspomagających wymianę walut np. alerty walutowe, transakcje po żądanym kursie oraz aplikacje mobilne. Ta opcja może okazać się szczególnie przydatna podczas zagranicznych wyjazdów, kiedy to na bieżąco można dokupić brakującą walutę. Do pozostałych zalet należą również oszczędność czasu i bezpieczna wymiana walut dzięki przelewom internetowym, a możliwość zawarcia transakcji jest nieograniczona czasowo.

 

Zabieramy euro/dolary - wymienia w kraju docelowym

 

Zawsze warto zastanowić się nad walutą, którą zabieramy. Możemy próbować kupić w Polsce walutę kraju, do którego jedziemy (nie zawsze jest to łatwe, jeśli są to mniej popularne i uczęszczane zakątki świata) lub zabrać euro lub dolary, które są nie tylko walutami uniwersalnymi ale ich wymiana w niektórych krajach opłaca się bardziej. Są waluty, których nie dostaniemy w polskich kantorach, albo znajdziemy je po niekorzystnych kursach. Wtedy w zanadrzu lepiej mieć euro lub dolary, które wymienimy na interesującą nas walutę w kraju docelowym.

 

Po podjęciu tego ostatniego wyzwania nie pozostaje nam nic innego, jak cieszyć się wolnym czasem.

 

Udanych wakacji!