powrót

Poradnik wakacyjny

Wyjazd na wakacje to ekscytujące i wyczekiwane wydarzenie. Uroki wypoczynku, wolne od pracy, szkoły, codzienności. Aby jednak podróż była bezpieczna, warto przestrzegać kilku zasad, które pomogą uniknąć nieprzyjemnych przygód. W naszym kompendium znajdziesz wiele informacji przydatnych w podróży.
 

Poradnik wakacyjny


Zaplanuj wyjazd od podstaw

 

Przede wszystkim zaplanuj wyjazd. Dowiedz się więcej o miejscu, do którego się wybierasz. Poszukaj praktycznych informacji w przewodniku, sprawdź czy miejsce należy do bezpiecznych. Aktualne ostrzeżenia dla podróżujących możesz sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Upewnij się również czy Twój paszport i Twojego dziecka jest ważny oraz czy masz niezbędne wizy. Przede wszystkim sprawdź, do których krajów potrzebujesz paszportu, a do których wystarcza dowód osobisty oraz ubezpieczenie komunikacyjne. Dowód osobisty jest wystarczającym dokumentem, gdy planujemy wyjazd do któregoś z krajów Unii Europejskiej. W przypadku wyjazdu poza Unię niezbędny jest paszport. Pamiętaj, że dziecko również musi mieć dokument potwierdzający jego tożsamość. Może to być paszport biometryczny, paszport tymczasowy lub dowód osobisty.

Zadaj o bezpieczeństwo w podróży

 

Zadbaj nie tylko o odpowiedni zestaw ubrań ale o dobre wyposażenie podręcznej apteczki. Podczas podróży mogą się przytrafić różne kłopoty zdrowotne, np. problemy żołądkowe albo dotkliwe obtarcia. Warto mieć więc ze sobą tabletki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, wodę utlenioną, plastry, środek na pęcherze.

 

Poznaj lokalne zwyczaje i prawo, dowiedz się kilku faktów o rejonie, do którego się wybierasz. Wykorzystaj internet, poszukaj forów poświęconych interesującemu Cię krajowi, zapoznaj się z opiniami osób i ich doświadczeniami. Szczególną uwagę zwróć na kwestie typu: jak ludzie reagują na robienie zdjęć, zasięgnij informacji o formie powitania czy odpowiednim ubraniu. Chodzi o poszanowanie tradycji panującej w danym miejscu, nawet jeśli się z nią nie zgadzasz, należy ją uszanować, dotyczy to w szczególności np. mniej liberalnych miast muzułmańskich. Na miejscu o lokalne zwyczaje warto podpytać przewodnika.

 

Podróżując środkami komunikacji publicznej, zwłaszcza gdy panuje tłok, warto postawić na czujność. Podziel gotówkę na kilka części i schowaj w kilku miejscach, tak by w razie jej zgubienia lub kradzieży nie stracić całości. Nie zostawiaj również bagażu bez opieki. Torby i plecaki, zwłaszcza te, w których przewozisz wartościowe przedmioty np. gotówkę oraz aparat fotograficzny, noś z przodu lub pod ramieniem, zamknięciem do siebie.

 

Miej przy sobie numer dyżurny do właściwej placówki dyplomatyczno-konsularnej. Natomiast w krajach, gdzie Polska nie ma swojego przedstawicielstwa, masz prawo do opieki konsularnej ze strony przedstawicielstw innych państw członkowskich Unii Europejskiej na równi z obywatelami tych państw.

 

Jeżeli zostałeś napadnięty lub okradziony, przede wszystkim powiadom lokalną policję, potem skontaktuj się z najbliższą polską placówką dyplomatyczną lub konsularną. Jeżeli zostałeś zatrzymany, aresztowany lub pozbawiony wolności, masz prawo żądać kontaktu z konsulem.

 

Skąd wziąć pieniądze na wakacje..?

 

Urlop jest nie tylko zasłużoną nagrodą ale przede wszystkim pozwala nabrać sił na kolejne miesiące. Wypoczynek jest niezwykle ważny dla zdrowia, dlatego jeśli chwilowo brakuje Ci funduszy na ten cel, warto rozpatrzyć kilka możliwości wsparcia - np. różne formy kredytowania.

 

Na przykład kredyt odnawialny w koncie osobistym sprowadza się do tego, że otrzymasz dodatkowy limit kredytowy udostępniony do wykorzystania w ramach swojego rachunku bankowego. Taki kredyt automatycznie spłacany jest z pieniędzy, które wpływają na konto, dzięki czemu przyznany limit możesz wykorzystać wielokrotnie. Na tym polega jego “odnawialność”. Odsetki płacisz wyłącznie od wykorzystanej kwoty kredytu. Zawsze, gdy będziesz chciał skorzystać z dodatkowych pieniędzy, będą one do Twojej dyspozycji. Jeżeli zdecydujesz się na kredyt odnawialny, zwróć uwagę na: wysokość prowizji za udzielenie kredytu oraz oprocentowanie nominalne w skali roku.

Sprawdź aktualną propozycję kredytu odnawialnego w mBanku



Jeżeli lubisz spontaniczne wyjazdy, a okazuje się, że chwilowo brakuje Ci pieniędzy, możesz zawnioskować o kredyt gotówkowy, który będziesz spłacać w comiesięcznych ratach. Wysokość raty możesz dopasować do własnych potrzeb i możliwości, wybierając np. najbardziej dogodny okres kredytowania.
Najlepszy kredyt gotówkowy charakteryzuje się przejrzystymi zasadami i szybką procedurą. Sprawdź, czy wniosek złożysz zarówno przez internet, jak również w dowolnym oddziale banku lub telefonicznie. Co ważne, decyzja może zostać podjęta w bardzo krótkim czasie. Więc jeśli znalazłeś wyjątkową ofertę last minute, o przyznaniu kredytu możesz dowiedzieć się tego samego dnia.

Skorzystaj z symulacji kredytu gotówkowego w mBanku

Kolejnym funkcjonalnym rozwiązaniem jest karta kredytowa. Jej odpowiednie wykorzystanie sprawi, że może być darmowym produktem. Dodatkowo oferowane w ramach kart kredytowych programy lojalnościowe, zniżki, promocje, dodają jej atrakcyjności. Przede wszystkim przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z karty kredytowej zapoznaj się z kosztem wydania, użytkowania karty oraz jej oprocentowaniem. Sprawdź także długość tzw. grace period, czyli okresu bezodsetkowego, trwającego najczęściej 51 lub więcej dni. Podczas jego trwania nie zostaniesz obciążony odsetkami pobranego zadłużenia dokonanego transakcjami bezgotówkowymi, dlatego warto, by był on możliwie najdłuższy. Dzięki temu zyskasz więcej czasu na każdorazową spłatę zadłużenia na karcie, bez obawy, że podlegało ono będzie oprocentowaniu. To dobry sposób na nadprogramowe wakacyjne wydatki. Płatności kartą kredytową mają wiele zalet, np. brak konieczności noszenia ze sobą gotówki – co jest szczególnie wygodne podczas wakacji.

Sprawdź karty kredytowe w mBanku

 

Dowiedz się również: