Pojęcie „pokolenie X” lub „generacja X” zostały użyte w 1964 roku przez brytyjską socjolog Jane Deverson, która przeprowadziła i opublikowała wyniki badań dotyczących ówczesnej młodzieży w książce „Generation X”. Od tej chwili przeprowadzono wiele badań socjologicznych, gospodarczych i ekonomicznych, które pozwoliły jeszcze lepiej poznać istotę każdej z generacji.
Początkowo powyższe pojęcia wykorzystywano tylko do charakterystyki Amerykanów, ale obecnie stosuje się je również w innych krajach. W Polsce generacja X, to osoby na których zachowania i wartości miały wpływ zmiany: ustroju, systemu edukacyjnego czy też rynku pracy. Warto wspomnieć, że przedział wiekowy jest tutaj bardzo duży, przez co obejmuje osoby, które przeżyły i pamiętają dobrze czasy PRL-u. oraz osoby, które w tym czasie były w wieku przedszkolnym.
Z kolei generację Y tworzą ludzie, którzy korzystają z ogromnego postępu i potencjału technologicznego, reformy edukacyjnej. Zmiany ustrojowe znają natomiast z opowieści.
Różnica między tymi pokoleniami nie wynika przede wszystkim z podejścia do siebie i świata. Są świadomi swojej wartości, lepiej wykształceni, nie mają problemów z nowinkami technologicznymi - są bardziej mobilni i elastyczni. Prezentują też inne zachowania na rynku pracy.
Generacja X to najliczniejsze pokolenie w naszej historii. Jacy są w finansach?
Zobaczcie naszą infografikę.
powrót
Pokolenie X w finansach – jaka jest najliczniejsza grupa Polaków? Infografika