powrót

Uczestnicy GROM Windykacji Niestandaryzowanego Sekurytyzacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego

mBank S.A. („mBank”, „Depozytariusz”) pełniący funkcję depozytariusza GROM Windykacji Niestandaryzowanego Sekurytyzacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego z siedzibą w Warszawie („Fundusz”) reprezentowanego i zarządzanego przez White Berg Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. („Towarzystwo”) informuje Uczestników Funduszu, że zidentyfikował przypadki niewykonania lub nienależytego wykonania przez Towarzystwo obowiązków w zakresie zarządzania Funduszem i jego reprezentacji, które mogły wyrządzić Funduszowi szkodę.

Szczegółowe informacje zostały zawarte w korespondencji wysłanej do każdego z Uczestników Funduszu.

W związku z powyższym Depozytariusz informuje, że zgodnie z art. 72a ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi („Ustawa”), każdy Uczestnik Funduszu ma możliwość złożenia do Depozytariusza wniosku o wytoczenie przez Depozytariusza powództwa na rzecz Uczestników Funduszu przeciwko Towarzystwu z tytułu szkód spowodowanych niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem obowiązków w zakresie zarządzania Funduszem i jego reprezentacji.

Czytelnie wypełniony wniosek prosimy kierować:

a. w przypadku podpisania wniosku kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym - na adres poczty elektronicznej: uczestnik.funduszu@mbank.pl;
b. w przypadku podpisania wniosku czytelnym podpisem własnoręcznym – listem poleconym na adres:
mBank S.A.
Departament Klientów Finansowych
ul. Prosta 18
00-850 Warszawa

z dopiskiem: Depozytariusz GROM Windykacji NSFIZ

Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie wystawione przez podmiot prowadzący ewidencję Uczestników Funduszu, tzn. przez Towarzystwo, potwierdzające status Uczestnika Funduszu na dzień 9 stycznia 2022 r.

W przypadku składania wniosku przez pełnomocnika, prosimy dołączyć uwierzytelniony odpis (kopię) pełnomocnictwa.

W przypadku pytań, prosimy o kontakt:

1. adres do korespondencji:
Depozytariusz GROM Windykacji NSFIZ
Departament Klientów Finansowych
mBank S.A.
ul. Prosta 18
00-850 Warszawa


2. adres mailowy: uczestnik.funduszu@mbank.pl

 

Po złożeniu wniosku w przedmiocie wytoczenia powództwa przez Depozytariusza, Depozytariusz skontaktuje się z Uczestnikiem Funduszu, informując o dalszych czynnościach.

Uczestnik Funduszu podejmując decyzję o złożeniu wniosku w przedmiocie wytoczenia powództwa przez Depozytariusza powinien zapoznać się z poniższymi zasadami dotyczącymi postępowania sądowego, a w razie wątpliwości zadać Depozytariuszowi dodatkowe pytania:

1. Jeżeli z wnioskiem do Depozytariusza wystąpi kilku Uczestników Funduszu, a szkoda każdego z nich spowodowana będzie niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem tych samych obowiązków Towarzystwa i w ocenie Depozytariusza zasadne będzie wytoczenie powództwa także w imieniu innych Uczestników Funduszu, Depozytariusz ogłosi zgodnie z określonym w statucie Funduszu sposobem podawania informacji do publicznej wiadomości oraz na swojej stronie internetowej o zamiarze wytoczenia powództwa oraz o możliwości zgłaszania przez uczestników Depozytariuszowi wniosków o wytoczenie takiego powództwa w terminie kolejnych 2 miesięcy od dnia ogłoszenia.

2. Depozytariusz może żądać informacji niezbędnych do wytoczenia powództwa od Towarzystwa, podmiotów zarządzających portfelem inwestycyjnym funduszu, o których mowa w art. 46 ust. 3 Ustawy, od podmiotu, któremu zlecono prowadzenie ksiąg rachunkowych Funduszu lub dokonywanie wyceny aktywów Funduszu, biegłego rewidenta Funduszu.

3. Depozytariusz nie ma wpływu na wynik sporu sądowego zainicjowanego wniesieniem powództwa przeciwko Towarzystwu. O wyrządzeniu Funduszowi szkody i jej wysokości zadecyduje ostatecznie sąd powszechny. W związku z tym Depozytariusz informuje Uczestników o możliwości przegrania sprawy, lub uzyskania wyroku zasądzającego kwotę niższą niż dochodzona pozwem.

4. Z uwzględnieniem art. 98 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, koszty procesu ponosi Uczestnik Funduszu, z wyjątkiem kosztów zastępstwa procesowego Uczestnika, które w przypadku przegrania procesu ponosi Depozytariusz.

5. Koszty procesu, które obciążają Uczestnika to koszty opłat sądowych, koszty związane z przeprowadzeniem dowodów (w tym koszty opinii biegłych sądowych i koszty stawiennictwa świadków) oraz koszty zastępstwa procesowego Towarzystwa w przypadku przegrania sprawy. O zasadzie poniesienia kosztów zadecyduje ostatecznie sąd w orzeczeniu kończącym postępowanie.

6. Depozytariusz ponosi koszty prawne reprezentacji Uczestników w kwocie przewyższającej zasądzone koszty zastępstwa procesowego Uczestników.

7. Depozytariusz nie ma wpływu na czas trwania postępowania sądowego.

8. Depozytariusz może udzielić pełnomocnictwa procesowego adwokatowi lub radcy prawnemu.

Kategorie:

Oferta indywidualna