powrót

1 lipca 2018 roku udostępniliśmy w mBanku mechanizm podzielonej płatności - split payment

1 lipca 2018 roku udostępniliśmy w mBanku mechanizm podzielonej płatności - split payment. Mechanizm podzielonej płatności umożliwia realizację płatności za faktury VAT jedynie między podmiotami prawnymi (B2B). Płatność podatku VAT w tym mechanizmie wykonywana jest jedynie w walucie PLN i z rachunku prowadzonego w walucie PLN. Nie realizujemy przewalutowania przy płatności podatkowej. Wprowadziliśmy niezbędne zmiany w systemach bankowości elektronicznej mBank CompanyNet oraz BRESOK, a także w produktach:

Polecenie przelewu krajowego
Pełna obsługa płatności podzielonych w przelewach krajowych (przy płatności B2B za fakturę VAT). Polecenia przelewów można składać w formie elektronicznej oraz papierowej.  Rozliczenia możliwe są w trybach Elixir i Sorbnet, a w systemie mBank CompanyNet dodatkowo Expres Elixir oraz Bluecash. Czas przyjmowania zleceń do realizacji jest taki sam jak dla standardowych przelewów krajowych.
W ramach nowych przelewów podzielonych kwotą brutto obciążamy zawsze rachunek rozliczeniowy lub pomocniczy wskazany w dyspozycji. Na podstawie danych zlecenia oraz informacji o powiązanym rachunku VAT, przelewamy dostępną kwotę podatku VAT z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy. Jeśli na rachunku VAT brakuje środków, uzupełniamy różnicę w kwocie podatku VAT z rachunku obciążanego.

Polecenie przelewu podatkowego
Przy zapłacie podatku VAT do Urzędu Skarbowego, automatycznie przeksięgowujemy środki z rachunku VAT na rachunek bieżący lub pomocniczy wskazany do obciążenia. Z rachunku rozliczeniowego lub pomocniczego wychodzi cała kwota podatku VAT. Brakujące środki na rachunku VAT uzupełniamy z rachunku bieżącego lub pomocniczego.

Polecenie zapłaty
Podobnie jak dla przelewów krajowych realizujemy polecenie zapłaty w systemach bankowości elektronicznej jedynie dla płatności typu B2B. Przyjmujemy oraz wykonujemy polecenia zapłaty w formie podzielonej na takich samych zasadach jak klasyczne polecenia zapłaty. Jedyna zmiana dotyczy wymaganej zgody płatnika na polecenie zapłaty w formie podzielonej. Brak takiej zgody może powodować odwołanie transakcji przez płatnika. Dodatkowo wprowadziliśmy:
1. nowy kod odwołania polecenia zapłaty (04 – gdy rachunek płatnika nie umożliwia realizacji polecenia zapłaty w formie podzielonej),
2. zmiany w formatach raportów REPPZ02 i REPPZ03 – wydłużenie pola tytuł płatności.

Kredyty i linie wieloproduktowe
Kredytowanie w rachunku będziemy kontynuować na obecnych zasadach. Pozostałe kredyty (inwestycyjny, obrotowy, odnawialny) mogą być uruchamiane w formie podzielonej płatności krajowej jako zapłata za fakturę VAT. Aby realizować wypłaty w formie podzielonej płatności, należy podpisać aneks do umowy kredytowej.

Produkty finansowania handlu oparte o nabycie wierzytelności i zapłatę zobowiązań

Umożliwimy wypłatę kwoty finansowania w formie przelewu zwykłego jak i przelewu z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności. Akceptujemy każdą formę przelewu przychodzącego. Bez względu na formę przelewu pełną kwotę przelewu zaliczmy na poczet spłaty.

Cesja należności zabezpieczająca kredyty i inne produkty ryzyka kredytowego
Bez względu na formę przelewu, kwotę przelewu zaliczymy na poczet zabezpieczenia spłaty kredytu, bądź uwzględnimy w konsolidacji salda rachunku cesji. W nowo zawieranych umowach o cesję należności w mechanizmie podzielonej płatności, oferujemy możliwość otrzymywania zwrotów środków w kwocie VAT z rachunku cesji na rachunek VAT klienta.

Więcej informacji o mechanizmie podzielonej płatności na stronie mBanku oraz w ramach webinarium szkoleniowego.
 

Kategorie:

MSP i Korporacje