powrót

Od 7 stycznia 2020 r. w mBank CompanyNet udostępnimy weryfikację rachunków odbiorców na Białej liście

Przy składaniu przelewu krajowego w mBank CompanyNet zdecydują Państwo, czy bank ma sprawdzić rachunek kontrahenta na Białej liście. Usługę udostępniamy bezpłatnie, niezależnie od kwoty przelewu. Wystarczy uzupełnić numer NIP odbiorcy i zaznaczyć opcję weryfikacji rachunku. Jeśli przy księgowaniu przelewu nie będzie rachunku na Białej liście odrzucimy zlecenie, a Państwo zadecydują, co dalej.
 
Dodatkowe funkcjonalności dostępne od stycznia 2020 r.:
1. Przy imporcie zleceń podzielonych (Split payment) będą Państwo mogli zaznaczyć, czy wszystkie importowane przelewy mają podlegać sprawdzeniu na Białej liście,

Zlecenie

2. W ustawieniach systemu mBank CompanyNet będą Państwo mogli zaznaczyć domyślną weryfikację rachunków kontrahentów na Białej liście:
a. w formatce wprowadzania nowego zlecenia krajowego,
b. we wszystkich przelewach podzielonych (Split payment) wysyłanych za pomocą systemów Connect.
Mamy nadzieję, że nowe funkcjonalności przyspieszą i ułatwią Państwa pracę. W przyszłości planujemy rozbudowę tego rozwiązania.
 
Biała lista, co to takiego?

 
Ustawa z 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, od 1 września 2019 r. wprowadziła Białą listę.
 
Biała lista to elektroniczny wykaz podatników VAT prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej:

  • zarejestrowanych jako podatnicy VAT, w tym podmiotów, których rejestracja jako podatników VAT została przywrócona, wraz z ich statusami, numerami NIP, REGON i numerami rachunków bankowych,
  • niezarejestrowanych lub wykreślonych z rejestru jako podatników VAT przez naczelnika urzędu skarbowego.

 
Wykaz obejmuje:

  • numery rachunków bankowych przedsiębiorców w rozumieniu Prawa bankowego, na które kontrahenci powinni dokonywać wpłat, lub
  • imienne rachunki w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której podmiot jest członkiem, otwarte w związku z prowadzoną przez członka działalnością gospodarczą

wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym.
 
Zgodnie z Ustawą na Białej liście znajdują się rachunki rozliczeniowe podatników zgłoszone przez nich do US i potwierdzone przez Bank do STIR (art. 96b ust 3 pkt.13 ustawy o podatku od towarów i usług).
Rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe (ROR), rachunki powiernicze, rachunki własne banków (rachunki cesji, rachunki do rozliczeń faktoringowych), nawet, jeśli zgłosili je Państwo do urzędu skarbowego, nie pojawią się na Białej liście.
 
Od 1 stycznia 2020 r. płatność na rachunek spoza Białej listy skutkuje sankcjami:

  • w PIT/CIT - brak możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów takiego wydatku,
  • solidarną odpowiedzialnością za zaległości podatkowe z tytułu VAT, wynikające z opłacanej faktury.

 
Uwaga: Płatności na rachunki cesyjne i rachunki do rozliczenia faktoringu
W ramach umów opartych o nabycie wierzytelności i subrogację, będziemy dokonywać wypłat na rachunki zgodnie z wymogami wspomnianej ustawy. W przypadku płatności na rachunek cesyjny lub służący do rozliczenia faktoringu, pracujemy nad alternatywnym rozwiązaniem na bazie postanowień Ministerstwa Finansów.
 
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z Państwa Doradcą.
 
 

Kategorie:

MSP i Korporacje