powrót

Polska będzie miała swój pierwszy banknot polimerowy

Kilka tygodni temu Narodowy Bank Polski przedstawił plan emisji pierwszego w Polsce pieniądza polimerowego. Banknot o nominale 20 złotych ma pojawić się już w 2014 roku i będzie wyemitowany z okazji okrągłej - setnej rocznicy Legionów Polskich.

Banknot to pieniądz papierowy, emitowany przez dowolny Bank.  Najczęściej wykonany z papieru (również w Polsce), niegdyś powszechnie produkowany z bawełny. Od lat 80, oprócz banknotów z papieru stosuje się bardzo trwałe pieniądze, wykonane z tworzyw sztucznych.

A jaki powinien być idealny banknot? Przede wszystkim: niemożliwy do sfałszowania, tani w produkcji i… trwały.

Papier kontra polimer

Papier, na którym tradycyjnie drukuje się banknoty ma wiele zalet, niestety trwałości zaliczyć do nich nie można. Jak wynika z badań Banco de la Republica de Columbia, trwałość banknotu o niskim nominale trwa około 10 miesięcy. Inne źródła podają, że standardowa wytrzymałość banknotów szacowana jest na 4000 podwójnych zgięć, zanim banknot ulegnie przedarciu. Dlatego od lat technolodzy pracują nad przedłużeniem trwałości banknotów, bez znaczącego podwyższenia kosztów produkcji. Co ciekawe, konieczność stworzenia bardziej wytrzymałych banknotów była szczególnie pilna w krajach o ciepłym klimacie, gdzie  temperatura czy zawilgocenie powietrza banknotom wyjątkowo nie sprzyja.
Pomysł polimerowych pieniędzy ma już kilkadziesiąt lat, a pierwsze  próby produkcji banknotów pojawiały się w 1982. Nie trudno się domyślić, że podstawową ich zaletą jest trwałość. Czy to jednak jedyna zaleta polimeru?

Polimerowy banknot funkcjonuje w obiegu cztery razy dłużej niż papierowy (przy czym koszt jego produkcji jest dwa razy większy). Polimerowe banknoty wydają się bardziej sterylne niż tradycyjne. Tworzywo trudniej „przyjmuje” bakterie i można je dodatkowo pokryć substancją antybakteryjną. Banknoty są też bardziej wytrzymałe. Przypadkowe zamoczenie czy nawet nieplanowane pranie w pralce powinny przetrwać - może nie bez szwanku - ale jednak powinny. Jedyne poważniejsze zagrożenie dla takich pieniędzy to bardzo wysoka temperatura, w której z racji zastosowanego materiału oszczędności mogą „rozpuścić się” i to dosłownie. Z innych wad wskazano m.in., że "lgną do siebie, są cienkie, wyślizgują się z ręki, a automaty nie zawsze je przyjmują".

Dziś polimerowe banknoty drukuje ponad 50 państw. Pierwszym afrykańskim krajem, który wprowadził banknoty była Zambia. Co zapewne wiele osób zaskoczy, banknoty polimerowe wprowadzono w Rumunii, jako drugim po Australii kraju na świecie, w którym wszystkie obiegowe banknoty są polimerowe.

Czy nowe polimerowe banknoty mają szansę wyprzeć tradycyjne banknoty, zobaczymy. Po stronie standardowej metody produkcji stoi relatywnie niska kwota wyprodukowania, ekologia oraz znana już metoda wydruku. Póki co, wydany z okazji 100 rocznicy utworzenia Legionów Polskich banknot, będzie wydany w nakładzie 30 tys. sztuk. Informacja ta pojawiła się w komunikacie Narodowego Banku Polskiego, który przedstawił już swoje plany emisyjne na kolejny, 2014 r.

W tych krajach stosuje się banknoty z polimeru: Australia, Bangladesz, Brazylia, Brunei, Chile, Chiny, Dominikana, Indonezja, Irlandia Północna, Izrael, Kuwejt, Malezja, Meksyk, Nowa Zelandia, Nepal, Papua Nowa Gwinea, Rumunia, Samoa Zachodnie, Singapur, Sri Lanka, Tajlandia, Tajwan, Wietnam, Wyspa Man, Wyspy Salomona, Zambia.



Zródło: Internet