powrót

W mBanku 1 października złożysz wniosek o świadczenie z programu Aktywny Rodzic

Program Aktywny Rodzic ma ułatwić rodzicom i opiekunom dzieci do lat 3 pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem i aktywnością zawodową. Z programu możesz otrzymać jedno ze świadczeń: aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku lub aktywnie w domu. W naszym artykule zamieszczamy wszystkie przydatne informacje, które warto znać, jeśli chcesz skorzystać ze wsparcia.


Już 1 października możesz złożyć wniosek w mBanku
 

Przygotuj dane: m.in. imię, nazwisko, PESEL dziecka/dzieci.

  • zaloguj się na swoje konto w aplikacji mobilnej: Płatności > Usługi > Sprawy urzędowe lub
  • zaloguj się do serwisu transakcyjnego: Produkty > Usługi > Świadczenia dla rodziców (m.in..800+) i wypełnij wniosek o świadczenie.

Wniosek złożysz również na naszej stronie www, na której znajdziesz więcej informacji o programie.


Kiedy złożyć wniosek?

Wniosek o świadczenie aktywni rodzice w pracy i aktywnie w domu możesz złożyć najwcześniej w 12 miesiącu życia dziecka. Prawo do świadczenia aktywni rodzice w pracy i aktywnie w domu zostanie ustalone od miesiąca, w którym wniosek wpłynie do ZUS.

Wniosek o świadczenie aktywnie w żłobku możesz złożyć najwcześniej w dniu, w którym dziecko zacznie uczęszczać do żłobka lub klubu dziecięcego albo trafi pod opiekę dziennego opiekuna. Jeśli wniosek o świadczenie aktywnie w żłobku zostanie złożony:

  • w ciągu 2 miesięcy od dnia, w którym dziecko zaczęło uczęszczać do placówki – prawo do świadczenia zostanie ustalone od tego dnia,
  • w ciągu 3 miesięcy od 1 października 2024 r. (czyli od dnia wejścia w życie ustawy) – prawo do świadczenia zostanie ustalone od 1 października 2024 r.


Świadczenia z programu Aktywny Rodzic:

  • przysługują bez względu na dochód rodziny,
  • nie podlegają egzekucji administracyjnej i komorniczej,
  • od świadczeń nie pobiera się zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, składek na ubezpieczenia społeczne ani składek na ubezpieczenie zdrowotne.
     
Czy wiesz, że program Aktywny rodzic zastępuje Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i nie tylko utrzyma nabyte przez rodziców prawa, ale poszerza katalog wsparcia, które otrzyma także pierwsze dziecko?



Szczegółowe zasady przyznawania świadczeń z programu Aktywny Rodzic znajdziesz na stronie www.zus.pl oraz w ustawie z dnia 15 maja 2024 r. o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny rodzic”.