4-dniowy tydzień pracy lub 35 godzin pracy być może z końcem kadencji

29
.
05
.
2024
4-dniowy tydzień pracy lub 35 godzin pracy być może z końcem kadencji

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk powiedziała Onetowi, że jej resort analizuje możliwość skrócenia tygodnia pracy. Pod uwagę bierze dwa scenariusze: 35 godzin pracy w tygodniu lub wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy z wolnymi piątkami.

 

Centralny Instytut Ochrony pracy bada różne warianty skrócenia czasu pracy.

 

Wiceminister MRPiPS Sebastian Gajewski przekazał na antenie Tok FM, że resort zlecił Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy (CIOP) przygotowanie raportu na temat różnych wariantów skrócenia czasu pracy. Zapowiedział, że w perspektywie kilku tygodni lub miesięcy będą gotowe analizy badania CIOP. Te analizy staną się punktem wyjścia do publicznej debaty na temat sposobu wprowadzenia skróconego tygodnia pracy. Dodał, że rozwiązania prawne oparte na wynikach raportu CIOP i dialogu społecznego, mogłyby wejść w życie z końcem obecnej kadencji Sejmu, czyli w 2027 roku.

 

W kontekście 4 dniowego tygodnia pracy padają też krytyczne słowa

 

Odmiennego zdania jest przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju Ryszard Petru. Petru stwierdził na antenie Tok FM. że wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy to postulat nierealny i niebezpieczny dla gospodarki. W jego ocenie, krótszy czas pracy nauczycieli czy urzędników oznaczałby, że trzeba byłoby zatrudniać dodatkowe osoby. Poseł zwrócił uwagę, że podobna sytuacja dotyczy pracowników w zakładach produkcyjnych. Krótszy tydzień pracy mógłby – według niego – sprawdzić się np. w zawodach kreatywnych czy korporacjach.

 

Pytany o zapowiedź Platformy Obywatelskiej dotyczącą pilotażu w sprawie wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, Petru powiedział: "Pilotaże mają to do siebie, że to są jednak eksperymenty i człowiek ma świadomość tego, że pracuje w eksperymencie".

 

Chcesz dowiedzieć się więcej informacji ze świata biznesu?

Odwiedź nasze wiadomości dla firm i zobacz, co innego zmieniło się w ostatnim czasie

Informacja przygotowana na podstawie materiałów dostarczonych przez ISBNews na zlecenie mBanku. Dokument stanowi wyraz wiedzy autorów, która jest poparta informacjami z wiarygodnych rynkowych źródeł. mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej.

 

Materiały źródłowe:

ISBnews: MRPiPS: Rozwiązania dot. skrócenia czasu pracy mogłyby wejść z końcem kadencji [27.05.2024]

Petru: Czterodniowy tydzień pracy to postulat nierealny, niebezpieczny dla gospodarki

https://kobieta.onet.pl/wiadomosci/krotszy-tydzien-pracy-pod-lupa-rzadzacych-dwa-warianty-co-zakladaja/rwspzbe

https://audycje.tokfm.pl/podcast/158060,Krotszy-tydzien-pracy-do-konca-tej-kadencji-Sejmu

https://audycje.tokfm.pl/podcast/157997,Ryszard-Petru-Nie-myslmy-o-zakazie-handlu-w-niedziele-w-kategoriach-zakupow-spozywczych

 

Niniejsza część portalu mBank.pl przeznaczona jest dla przedsiębiorców. Artykuły nie stanowią porad podatkowych, finansowych ani prawnych. mBank S.A. nie prowadzi działalności polegającej na doradztwie gospodarczym, prawnym ani podatkowym. Dowiedz się więcej