Z raportu przygotowanego przez ESET i DAGMA Bezpieczeństwo IT wynika, że 41% polskich firm nie używa oprogramowania antywirusowego. Regularne testy bezpieczeństwa teleinformatycznego przeprowadza 32% firm. Ponad połowa pracowników nie przeszła od 5 lat ani jednego szkolenia z cyberbezpieczeństwa.
W raporcie podkreślono, że polskie firmy często zaniedbują kluczową dla cyberbezpieczeństwa kwestię edukacji. Z danych wynika, że aż 52% pracowników nie przeszło w ciągu ostatnich 5 lat ani jednego szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa w pracy. Tylko 26% respondentów szkoliło się więcej niż raz. Twórcy raportu oceniają, że to zbyt niski odsetek ze względu na tempo, w jakim powstają nowe zagrożenia i w jakim zachodzą zmiany w cyfrowych środowiskach pracy.
Mniej niż co trzecia firma (32%) przeprowadza regularne testy bezpieczeństwa teleinformatycznego. Bez testów w systemach mogą pozostawać luki, które atakujący mogą wykorzystać.
W raporcie podano także, że 20% badanych pracowników polskich firm przyznaje, że padło ofiarą cyberataku w miejscu pracy. Kolejnych 17% ma trudności, by odpowiedzieć na to pytanie. 34% respondentów zna osobę, która była ofiarą cyberataku podczas pracy. Dane wskazują więc, że tego typu zagrożenia dawno przestały być już marginalną kwestią.
W materiale podkreślono, że rzeczywista liczba osób, które padły ofiarą cyberataków może być znacznie większa. Powodami takiej sytuacji są: niewystarczającą wiedzę i świadomość na temat zagrożeń oraz obawy przed stygmatyzacją ze względu np. na nieostrożność. Wiele osób przez długi czas nie wie, że mogło paść ofiarą cyberataku.