W przyjętym przez rząd „Średniookresowym planie budżetowo-strukturalnym na lata 2025-2028” założono utrzymanie na niezmienionym poziomie progów podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) w latach, które on obejmuje.
Deficyt sektora ograniczony do 5,5% PKB
Podano, że w 2025 roku planuje się ograniczyć deficyt sektora do 5,5% PKB, tj. o 0,2 pkt. proc. w porównaniu z 2024 rokiem. Rozpoczęcie redukcji deficytu w 2025 roku wspierać będzie:
- utrzymanie progów PIT i kwoty wolnej od podatku przy nominalnych wzrostach wynagrodzeń i emerytur: 0,3% PKB,
- urealnienie stawek podatku akcyzowego (o 25% na papierosy i o 38% na wyroby tytoniowe i inne): 0,1% PKB,
- przywrócenie standardowej stawki VAT na żywność (5%): 0,1% PKB,
- ograniczanie działań ochronnych ograniczających skutki wzrostu cen energii,
- monitoring transportu betonu towarowego, by ograniczyć wyłudzenia VAT w budownictwie: 0,03% PKB,
- utrzymanie świadczeń pozaubezpieczeniowych na niezmienionym poziomie w relacji do PKB pomimo wprowadzenia nowych programów, m.in. „Aktywny Rodzic" (0,1% PKB),
- utrzymanie nominalnych wartości świadczenia wychowawczego (program Rodzina 800+) oraz świadczeń rodzinnych na stałym poziomie.
W dokumencie przewidziano także utrzymanie na niezmienionym poziomie progów podatkowych w PIT w kolejnych latach. Podano, że skutki utrzymania parametrów skali podatkowej PIT oszacowane zostały w oparciu o wyniki modelu mikrosymulacyjnego PIT z uwzględnieniem prognozowanego w projekcie ustawy budżetowej na 2025 rok tempa wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.
Minimalny CIT
W planie napisano także, że uwzględnia on również wejście w życie minimalnego podatku dochodowego, którego skutki ujawnią się w 2025 roku. Minimalny CIT został wprowadzony w celu przeciwdziałania unikania płacenia podatków przez tych polskich podatników, którzy, pomimo prowadzenia wieloletniej działalności i wykazywania znaczących przychodów, jednocześnie wykazują straty podatkowe albo niewspółmiernie niskie dochody do opodatkowania. Podatnikami minimalnego CIT są w efekcie podmioty, które ponoszą stratę lub wykazują bardzo niski wskaźnik rentowności. Stawka podatku wynosi 10%. Podstawa opodatkowania jest ustalana - według wyboru podatnika - jako 1,5% przychodów oraz określone koszty pasywne (tj. koszty finansowania dłużnego i usług niematerialnych) albo jako 3% przychodów.