Sejm odrzucił poprawki Senatu do noweli wprowadzającej tzw. kasowy PIT

28
.
10
.
2024
Sejm odrzucił poprawki Senatu do noweli wprowadzającej tzw. kasowy PIT

Sejm odrzucił poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Nowelizacja ta wprowadza możliwość rozliczania się na zasadzie kasowego PIT, czyli rozliczania przychodów i kosztów w momencie ich faktycznego otrzymania lub poniesienia.

 

Senat zaproponował poprawki, które miały doprecyzować, kto może korzystać z kasowego PIT, oraz określić czas obowiązywania nowych przepisów (vacatio legis). Poprawki te jednak nie zostały przyjęte.

 

Kto będzie mógł skorzystać z kasowego PIT?

Z kasowego PIT będą mogli korzystać przedsiębiorcy opodatkowani według:

  • skali podatkowej,
  • IP BOX,
  • podatku liniowego,
  • ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Rozliczenie kasowe będzie dostępne dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą samodzielnie. Dotyczy to również osób, które dopiero rozpoczynają działalność i  ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły 1 mln zł.

 

Warunki skorzystania z kasowego PIT

Aby móc rozliczać się w ten sposób, podatnik musi:

  1. Nie prowadzić pełnych ksiąg rachunkowych (czyli korzystać z uproszczonej księgowości, np. podatkowej księgi przychodów i rozchodów).
  2. Złożyć oświadczenie o wyborze kasowego PIT do naczelnika urzędu skarbowego.

Oświadczenie należy złożyć do 20 lutego danego roku podatkowego. Nowi przedsiębiorcy mają na to 20 dni od rozpoczęcia działalności lub do końca roku podatkowego, jeśli działalność zaczynają w grudniu.

Złożone oświadczenie o wyborze kasowego PIT będzie skutkowało również na lata następne, do czasu rezygnacji.

 

Jak działa kasowy PIT?

W metodzie kasowej przychód powstaje w momencie otrzymania zapłaty lub częściowej zapłaty. Dotyczy to także zaliczek, przedpłat i rat. Przychód powstanie nie później niż w terminie 2 lat, licząc od daty wystawienia faktury. Oznacza to, że z upływem 2 lat, licząc od daty wystawienia faktury, podatnik będzie obowiązany rozpoznać przychód z działalności gospodarczej, nawet jeżeli w tym czasie nie otrzyma od kontrahenta zapłaty wynikającej z wystawionej faktury.

 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej informacji ze świata biznesu?

Odwiedź nasze wiadomości dla firm i zobacz, co innego zmieniło się w ostatnim czasie

Informacja przygotowana na podstawie materiałów dostarczonych przez ISBNews na zlecenie mBanku. Dokument stanowi wyraz wiedzy autorów, która jest poparta informacjami z wiarygodnych rynkowych źródeł. mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał ma charakter informacyjno-marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej.

 

Materiały źródłowe:

ISBnews: Sejm odrzucił poprawki Senatu do noweli wprowadzającej tzw. kasowy PIT [18.10.2024]

https://www.sejm.gov.pl/sejm10.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=601

Niniejsza część portalu mBank.pl przeznaczona jest dla przedsiębiorców. Artykuły nie stanowią porad podatkowych, finansowych ani prawnych. mBank S.A. nie prowadzi działalności polegającej na doradztwie gospodarczym, prawnym ani podatkowym. Dowiedz się więcej