PKD to 21 sekcji, 99 działów i 654 rodzajów działalności gospodarczych
Charakterystyka PKD
Pełną klasyfikację kodów PKD można znaleźć na stronie Ministerstwa Rozwoju. Dzięki dostępnym tam wyszukiwarkom oraz rozszerzonym opisom precyzującym zakresy poszczególnych kodów, możemy łatwo przypisać naszej działalności odpowiednie oznaczenie. Klasyfikacja kodów PKD składa się z oznaczenia:
- Sekcji – jednego z 21 rodzajów działalności oznaczonych pojedynczą literą.
- Działu – dwucyfrowego kodu numerycznego oznaczającego jeden z 99 rodzajów działalności.
- Grupy – trzycyfrowego kodu numerycznego obejmującego 272 rodzaje działalności klasyfikowane według charakteru produkcji lub usługi oraz jej przeznaczenia i odbiorców.
- Klasy – czterocyfrowego oznaczenia numerycznego, na który składa się 615 rodzajów działalności wyodrębnionych z perspektywy specjalizacji.
- Podklasy – pięcioznakowego kodu alfanumerycznego oznaczającego jeden z 654 precyzyjnie określonych rodzajów działalności.
Przypuśćmy, że planujesz otworzyć restaurację. Jeśli skorzystasz z wyszukiwarki, skieruje Cię do :
- sekcji I – działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi.
- oraz działu 56 w tej sekcji – działalność usługowa związana z wyżywieniem.
Teraz wystarczy wybrać kod najlepiej dopasowany do profilu restauracji. W zależności od tego, czy będzie stacjonarna czy ruchoma, możesz wybrać symbol PKD 56.10.A lub 56.10.B. Jeśli restauracja będzie serwować napoje oraz prowadzić usługi cateringowe, oznacza to, że wybierz z listy dodatkowe oznaczenia swojej działalności - PKD 56.21.Z i 56.30.Z.
Ile powinno się wybrać kodów PKD?
Kody PKD dla jednoosobowej działalności gospodarczej
Podczas rejestrowania działalności w CEIDG powinno się wymienić wszystkie rodzaje działalności, które zamierzamy wykonywać. W przeciwnym razie będziemy musieli uzupełniać te dane. Wybieramy jeden kod głównej działalności (o największym udziale w przychodach) oraz dowolną liczbę kodów pozostałej działalności
Kody PKD dla spółek
Jeśli nasza działalność będzie mieć formę spółki, rejestrując ją w KRS można podać maksymalnie 10 kodów PKD. W tym przypadku działalność wiodąca również powinna być wybrana jako pierwsza.
Problemy z przypisaniem odpowiedniego PKD
Gdy masz problem, żeby przypisać działalność do konkretnego kodu PKD, najlepiej wybrać kilka oznaczeń najbardziej zbliżonych do jej charakteru. Jeśli to nie wystarczy, istnieje możliwość uzyskania indywidualnej interpretacji. Informacji udziela Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi na pisemny wniosek zainteresowanej osoby.
Możesz także bezpłatnie skontaktować się z księgowymi współpracującymi z mBankiem. Pomogą Ci dobrać odpowiedni kod PKD Twojej działalności i odpowiedzą na inne nurtujące Cię pytania.
Kod PKD podajemy podczas rejestracji działalności gospodarczej po to, by móc wykonywać jej konkretny rodzaj. Ponadto kody PKD wykorzystuje się podczas niektórych przetargów, we wnioskach o dotacje lub programy pomocowe. Niedopełnienie tych formalności może skomplikować procedury.
Utrudnienia związane z kodami PKD
Prowadzenie działalności nieoznaczonej kodem PKD może oznaczać dla naszej firmy szereg problemów. Na przykład podczas rozliczeń podatkowych fiskus może potraktować dochody uzyskane z działalności nieuwzględnionej w rejestrze jako wynikające z czynności wykonywanych poza zakresem działalności gospodarczej. Oznacza to, że odmówi nam odliczenia kosztów uzyskania przychodów. Może także uniemożliwić skorzystanie z prawa do rozliczenia na szczególnych zasadach, o ile nam takie przysługiwało. Ponadto osoby, które wykonują działalność gospodarczą nieujętą w ewidencji narażają się na sankcje z art. 60 kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny lub ograniczenia wolności.
Jak i kiedy można zmienić kod PKD?
Nie ma limitu, kiedy możesz wprowadzić zmiany w Twoim kodzie PKD. Możesz zmienić kod głównej działalności, dodać kody dla działalności dodatkowych lub wykreślić nieaktualne kody.
Aby skutecznie zaktualizować kody PKD naszej działalności, należy złożyć wniosek o uzupełnienie lub zmianę wpisu w CEIDG. Powinniśmy zrobić to w terminie 7 dni od zmiany profilu działalności. CEIDG umożliwia tę zmianę drogą elektroniczną. Aktualizację danych najbezpieczniej przeprowadzić przed osiągnięciem przychodów z nowego rodzaju działalności.
Pamiętajmy – ewidencja działalności gospodarczej jest powszechnie dostępna. Aktualne i zgodne ze stanem faktycznym dane nie tylko pozwalają uniknąć kłopotów z prawem. Świadczą także o naszej wiarygodności biznesowej. Upewnijmy się więc, że informacje na temat naszej działalności są zgodne z prawdą.
Zadzwoń na bezpłatną infolinię i porozmawiaj o doborze odpowiedniego PKD dla Twojej firmy