Dyskonto weksli przyspiesza wpływ należności z tytułu transakcji handlowych. mBank wypłaca sprzedającemu weksle kwotę, odzwierciedlającą jego nominalną wartość, pomniejszoną o odsetki dyskontowe naliczane z góry od daty dyskonta do terminu płatności weksla oraz o prowizję od wartości weksla.
mBank oferuje dyskonto weksli bez regresu do sprzedającego, gdzie podmiotem ryzyka jest dłużnik wekslowy oraz z regresem do sprzedającego, gdzie podmiotem ryzyka jest sprzedający weksle.
Korzyści
-
pomaga zdobyć przewagę konkurencyjną, poprzez oferowanie kontrahentom bardziej atrakcyjnych warunków płatności z odroczonym terminem
-
poprawia płynność finansową i wskaźniki ekonomiczne firmy
-
sprzyja zwiększeniu sprzedaży i obrotów dzięki wcześniejszemu otrzymaniu należności
-
eliminuje ryzyko nieterminowej płatności lub braku płatności (dyskonto weksli bez regresu do sprzedającego)
-
zmniejsza zapotrzebowanie na kredyt bankowy
-
upraszcza procedury: jedna decyzja kredytowa, jedna umowa, jedno zabezpieczenie do dyskonta wielu weksli
Dla kogo?
Dyskonto weksli w ramach linii, to rozwiązanie dla przedsiębiorców:
-
szukających możliwości przyspieszenia spływu należności od odbiorców towarów i usług, ograniczenia ryzyka braku płatności i poprawy wskaźników firmy
-
będących klientami mBanku lub dostarczających towary/usługi naszym klientom
Warunki przyjmowania weksli do dyskonta
Warunkiem korzystania z produktu - zawarcia umowy o linię na dyskonto weksli - jest pozytywna ocena kondycji finansowej:
-
sprzedającego - dla dyskonta z regresem do sprzedającego
-
dłużnika wekslowego - dla dyskonta bez regresu do sprzedającego
mBank nabywa od sprzedającego weksle własne lub trasowane (tzw. traty), wystawione w złotych, euro, dolarach amerykańskich i funtach brytyjskich, pochodzące z obrotu gospodarczego, dodatkowo udokumentowanego fakturami. Sprzedający weksle nie musi utrzymywać rachunku bieżącego w mBanku. Warunki cenowe są negocjowane indywidualnie.