Branża rolno-spożywcza to jedna z większych w Polsce i na świecie gałęzi gospodarki. Obejmuje nie tylko produkcję i przetwórstwo żywności, lecz również ogromny przemysł związany z zaopatrzeniem i usługami dla rolnictwa. Zalicza się do niej również przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie handlu surowcami rolnymi i żywnością.
Już dziś co czwarta złotówka produkcji sprzedanej pochodzi z obszarów związanych z produkcją żywności. Polska jest jednym z czołowych producentów rolnych w Unii Europejskiej, a jej pozycja rośnie wraz ze wzrostem wydajności i jakości oferowanych produktów. O ile w przeszłości Polska była zagłębiem surowcowym Unii, to w ostatnich latach zwiększa się udział produktów wysokoprzetworzonych o najwyższej jakości.
Sektor rolno-spożywczy w perspektywie najbliższych lat pozostanie jedną z dynamiczniej rozwijających się gałęzi gospodarki.
Profesjonalna obsługa i finansowanie sektora rolno-spożywczego
-
koncentracja na specyficznych wymaganiach nowoczesnych przedsiębiorstw, zarówno przetwórców żywności, jak i producentów rolnych
-
kompleksowa oferta dla agrobiznesu, dostosowana do cech i potrzeb przedsiębiorstw sektora
-
indywidualne warunki finansowania bieżącej działalności i projektów inwestycyjnych w agrobiznesie
-
wsparcie doradcy przez zespół wyspecjalizowanych ekspertów, posiadających wieloletnie doświadczenie w obsłudze i finansowaniu klientów sektora agro
-
elastyczny sposób komunikacji w zakresie obsługi bankowej
-
stały rozwój produktów i rozwiązań technicznych odpowiednich dla agrobiznesu
AgroBiznes – dla kogo?
mBank proponuje usługi klientom sektora rolno-spożywczego, którzy prowadzą działalność gospodarczą w obszarach:
-
działalność wytwórcza w rolnictwie oraz działy specjalne produkcji rolnej, dla których współczynnik SO > 500 tys. euro
-
przetwórstwo rolno-spożywcze
-
handel artykułami rolno-spożywczymi
-
usługi dla rolnictwa
-
produkcja i handel środkami do produkcji rolnej, w tym maszynami i urządzeniami dla rolnictwa
Polecane usługi
Finansowanie bieżącej działalności i rozwoju, także podczas stawiania pierwszych kroków przedsiębiorstwa na rynku rolno-spożywczym:
-
1.
Elastyczny kredyt odnawialny zabezpieczony hipoteką
-
Może być przeznaczony dla rolników na dofinansowanie bieżących potrzeb gospodarstwa rolnego, jak również na spłatę zadłużenia z tytułu kredytu finansującego działalność bieżącą lub pożyczki. Kredyt może otrzymać klient, właściciel gospodarstwa rolnego, w skład którego wchodzi nieruchomość rolna. Na tej nieruchomości klient powinien ustanowić hipotekę na rzecz banku.
- kwota kredytu do 5 mln zł
- okres finansowania do 5 lat
-
-
2.
Kredyt skupowy
-
-
kredyt skupowy – okres finansowania do 36 miesięcy
Kredyt skupowy to kredyt obrotowy odnawialny lub nieodnawialny, przeznaczony dla klientów prowadzących działalność gospodarczą. Może ona obejmować skup i przechowywanie płodów rolnych, produktów, półproduktów i odpadów z produkcji rolniczej. Ale również zakup i przechowywanie sezonowych nadwyżek produktów przemysłu rolno-spożywczego, produktów ubocznych lub pozostałości przemysłu rolno-spożywczego
-
-
-
3.
Kredyt inwestycyjny na finansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych i rozwojowych w gospodarstwach rolnych
-
Może on zostać przeznaczony na zakup/budowę/modernizację nieruchomości rolnych oraz na zakup rzeczy ruchomych do produkcji rolnej, w tym maszyn i urządzeń.
- udział środków własnych klienta już od 10 proc.
- okres finansowania nawet do 20 lat
- okres karencji w spłacie do 2 lat
-