Z artykułu dowiesz się:
- Jak bezpiecznie inwestować
- Czym kierować się podczas inwestowania
- Jakich błędów inwestycyjnych unikać
Przeczytanie artykułu zajmie około 3 minut.
Główną barierą, która powstrzymuje ludzi przed inwestowaniem, jest strach przed ryzykiem. Niektórych zupełnie zniechęca on do inwestowania. U innych budzi emocje, które sprawiają, że podejmowane decyzje inwestycyjne są nieprzemyślane, a przez to błędne.
Z naszych poprzednich artykułów dowiedziałeś się, jak ważne są myślenie o inwestycjach w długim horyzoncie, dywersyfikacja oraz regularne inwestowanie.
Jak bezpiecznie inwestować?
Poniżej zebraliśmy najczęstsze pułapki psychologiczne, w jakie mogą wpaść inwestorzy.
1. Podejmowanie decyzji w emocjach
Aspekt psychologiczny ma duży wpływ na to, jaki będzie rezultat naszego inwestowania. Kiedy zaobserwujesz, że wartość inwestycji spada, może to wywołać strach lub frustrację. Zamiast jednak podejmować nieprzemyślane decyzje pod ich wpływem, lepiej wziąć kilka głębokich wdechów i zacząć myśleć na chłodno. Cierpliwość, zachowanie spokoju i racjonalne myślenie to kluczowe cechy podczas podejmowania decyzji dotyczących Twoich inwestycji.
2. Kierowanie się jedynie przeszłymi wynikami
Jednym z głównych kryteriów, na podstawie których inwestorzy decydują się na zakup danego funduszu, jest osiągnięty przez niego wynik. Jest to ważna informacja, podawana zazwyczaj w perspektywie ostatnich 12 miesięcy. Ale należy pamiętać, że nie gwarantuje ona przyszłych wyników. Warto patrzeć na przeszłe wyniki w takiej perspektywie, na jaką zalecana jest dana inwestycja (np. w przypadku funduszu akcyjnego - ostatnie 5 lat.) Pozwoli Ci to na ocenę wyników w dłuższym horyzoncie oraz sprawdzenie ich historycznej zmienności. Pamiętaj jednak, aby nie opierać swojej decyzji wyłącznie na tym jednym kryterium.
3. Kupowanie na górce i sprzedawanie w dołku
Jest to typowy błąd, popełniany także przez doświadczonych i świadomych inwestorów, pod wpływem euforii lub paniki. Czasami trudno ocenić, czy dany fundusz będzie dalej rósł, czy spadał. Długoterminowe pobijanie najlepszych wyników może jednak wskazywać, że niedługo mogą one ulec załamaniu, nie jest to więc dobry moment na dokupienie jednostek. Podejmowanie decyzji pod wpływem emocji o sprzedaży przy spadkach może natomiast ograniczyć wypracowane dotąd zyski i sprawić, że stracimy okazję na skorzystanie z odbicia na rynku.
4. Przekładanie bieżącej sytuacji na przyszłość
Ludzie mają tendencję do myślenia pozytywnie, gdy doświadczają czegoś pozytywnego, oraz pesymistycznie w gorszych czasach. Rynek funduszy stale podlega wahaniom, należy więc pamiętać o naszej perspektywie i celu inwestycyjnym, aby nie popadać w skrajne emocje. Fundusz to inwestycja długoterminowa i nie ma konieczności regularnego dokonywania na nim transakcji, ponieważ jest on dla nas zarządzany.
5. Stawianie wszystkiego na jedną kartę
Wiąże się to ze wspomnianymi już aspektami, jednak należy pamiętać, że każdy fundusz podlega jakimś wahaniom. Nawet ten długo radzący sobie bardzo dobrze może tymczasowo ponieść stratę. Jeśli ulokujemy w nim wszystkie oszczędności, może to być szczególnie bolesne i zniechęcające do dalszych inwestycji. Dlatego tak ważna jest dywersyfikacja portfela .