Bezpieczne wakacje: jak chronić siebie i swoje finanse przed oszustwami

04
.
07
.
2024
Bezpieczne wakacje: jak chronić siebie i swoje finanse przed oszustwami

Wakacje to czas relaksu, odpoczynku i odkrywania nowych miejsc. Niestety, jest to też okres zwiększonego ryzyka oszustw i kradzieży. Sprawdź, jak chronić swoje dane i pieniądze podczas urlopów i wyjazdów. Dzięki temu Twoje wakacje będą nie tylko przyjemne, ale także bezpieczne.


Zanim wyjedziesz, sprawdź w aplikacji, czy spełniasz nasze zalecenia bezpieczeństwa

Zaloguj się do aplikacji, wybierz Ustawienia (koło zębate w prawym górnym rogu). Na ekranie zobaczysz sekcję bezpieczeństwo i informacje o Twoich zabezpieczeniach w aplikacji. Jeśli spełniasz wszystkie zalecenia, zobaczysz zieloną tarczę. Jeśli nie, podpowiemy Ci, co jeszcze warto zmienić.

 

zalecenia bezpieczeństwa zalecenia bezpieczeństwa

 

Zachowaj czujność, gdy rezerwujesz nocleg


Atrakcyjne oferty noclegów mogą być kuszące, ale pamiętaj, że za wyjątkowo okazyjnymi ofertami często mogą stać oszuści Dlatego zanim zarezerwujesz taki nocleg:

  • sprawdź opinie – poszukaj w internecie opinii i komentarzy innych osób,
  • sprawdź adres – upewnij się, że adres obiektu podany na stronie naprawdę istnieje i możesz go znaleźć na mapie w internecie,
  • sprawdź działalność właściciela – upewnij się, że właściciel oferujący nocleg ma zarejestrowaną działalność gospodarczą.

Uważaj na fałszywe maile z serwisów ogłoszeniowych

Oszuści często podszywają się pod znane serwisy oferujące noclegi. Wysyłają fałszywe maile z linkami do płatności. Pamiętaj! Zawsze, kiedy dostaniesz taką wiadomość, sprawdź, czy jest wiarygodna – skontaktuj się bezpośrednio z portalem, przez który rezerwujesz nocleg. A najlepiej opłacaj noclegi i rezerwacje tylko przez swoje konto w tym serwisie.  


Zadbaj o bezpieczeństwo swojej karty płatniczej

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek:

  • pilnuj swojej karty płatniczej – nigdy nie spuszczaj jej z oczu, kiedy płacisz (np. w restauracji), nie zgadzaj się na to, aby obsługa zabierała Twoją kartę do innego pomieszczania,
  • chroń PIN – zasłaniaj klawiaturę, kiedy wpisujesz PIN w bankomacie lub terminalu płatniczym.

Zachowaj ostrożność, gdy wypłacasz pieniądze z bankomatu

Korzystanie z bankomatów na wakacjach może okazać się niezbędne. Zachowaj czujność, zwłaszcza gdy korzystasz z bankomatów w miejscowościach turystycznych:

  • zanim skorzystasz z bankomatu – zwróć uwagę, czy nie ma zainstalowanych kamerek lub podejrzanie wyglądających elementów. W taki sposób złodzieje sczytują dane z kart i uzyskują PIN karty.

Nie zostawiaj swoich dokumentów jako depozyt

Twoje dokumenty tożsamości są niezwykle cenne:

  • nigdy nie zostawiaj ich w depozycie, np. w wypożyczalniach sprzętu sportowego – to proste działanie może ochronić Cię przed kradzieżą tożsamości. Jeśli hotel lub wypożyczalnia wymaga depozytu, lepiej zaproponuj depozyt pieniężny.

Bezpieczne wakacje to nie tylko kremy z filtrem i strzeżone kąpieliska. To także świadomość zagrożeń i umiejętność ich unikania. Pamiętaj o tych prostych zasadach. Nie pozwól, aby oszuści zepsuli Ci zasłużony wypoczynek!

 

Nota prawna.


To nie jest oferta. Pamiętaj, że mBank udostępnia aplikację tylko za pomocą autoryzowanych sklepów – App Store (iOS - Apple), Google Play (Android), AppGallery dla telefonów Huawei. Do pobrania oraz aktualizacji aplikacji używaj zawsze tych sklepów, ponieważ znajdujące się tam programy są cyfrowo podpisane i przechodzą proces weryfikacji, a więc gwarantują Ci bezpieczeństwo. Nigdy nie pobieraj aplikacji z niezaufanych źródeł! Nową aplikację możesz pobrać jeśli Twoje urządzenie ma systemem operacyjny w wersji minimum Android 7.0 lub iOS 14.0 (lub nowsze). Zapoznaj się z polityka prywatności aplikacji mobilnych. Wyjaśnienia pojęć dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym objętych tym materiałem znajdziesz na www.mBank.pl/slowniczek

Szczegółowe informacje, w tym warunki naliczania opłat za kartę debetową są określone w Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Tabelach stóp procentowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Regulamin kart debetowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. dostępnych na www.mBank.pl/indywidualny/karty/karty-debetowe/karta-do-ekonta/

Przy transakcjach bezgotówkowych i wypłatach gotówki kartą, mBank pobiera dodatkowo prowizję za przewalutowanie transakcji. Prowizja (łącznie z marżą) to 5,9% od wartości transakcji lub 3,5% dla transakcji kartą z włączoną usługą wielowalutową. Niższa prowizja nie dotyczy kart Visa payWave wydanych do eKonta PRP. (obowiązuje od 15.12.2021 r.) Szczegółowe informacje oraz warunki korzystania z usługi wielowalutowej dostępne są w „Regulaminie Usługi wielowalutowej w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A.” dostępnym na stronie www.mbank.pl/indywidualny/uslugi/uslugi/usluga-wielowalutowa/

Opłata interchange dla kart debetowych mBanku wynosi 0,2 % wartości transakcji.

Szczegółowe informacje, w tym warunki opłat za wypłatę gotówki z bankomatów przy użyciu telefonu są określone w Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., dostępnej na https://www.mbank.pl/pomoc/oplaty/interaktywna/ind/, Taryfie prowizji i opłat bankowych mBanku S.A. dla klientów Private Banking dostępnej na: https://www.mbank.pl/pomoc/oplaty/private-banking/aktualna-taryfa/ oraz w Taryfie prowizji i opłat bankowych dla firm w ramach bankowości w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., dostępnej na https://www.mbank.pl/pomoc/oplaty/interaktywna/fir/