Fałszywe inwestycje

30
.
03
.
2023
Fałszywe inwestycje

Przestępcy podają się za doradców inwestycyjnych lub pracowników giełd kryptowalut. Próbują nakłonić Cię do zlecenia określonych operacji, oferując bardzo trakcyjne warunki, czy instalacji dodatkowej aplikacji na telefonie lub komputerze. Mogą też próbować wyłudzić od Ciebie dane osobowe lub inne poufne dane. Jeśli im się uda, możesz stracić wszystkie pieniądze.

 

Jak działają oszuści?

  • oszuści tworzą fałszywe strony internetowe, na których zachęcają do inwestycji

Wszystko zaczyna się od reklam w znanych mediach społecznościowych, czy serwisach informacyjnych. Oszuści wykorzystują w nich np. wizerunek znanych osób lub przeciętnego człowieka, który szybko się wzbogacił. Liczą na to, że gdy zobaczysz taką reklamę, uznasz ją za wiarygodną i zostawisz na fałszywej stronie swoje dane. Dzięki nim fałszywy doradca inwestycyjny będzie mógł się z Tobą skontaktować.

  • fałszywy doradca kontaktuje się z Tobą, aby przedstawić szczegółową ofertę

Zwykle oferta jest nad wyrost atrakcyjna. Oszust obiecuje Ci duże zyski w krótkim czasie. Propozycja jest ograniczona czasowo, więc trzeba działać szybko. Presja czasu ma uśpić Twoją czujność.

 

wskazówka

Oszuści stosują wyrafinowane techniki manipulacji, by zdobyć Twoje zaufanie i obudzić w Tobie chęć do szybkiego wzbogacenia się. Często fałszywy doradca, który się z Tobą kontaktuje ma obcy akcent (jednak nie musi być to regułą).

  • Oszuści bardzo często proszą o instalacje dodatkowej aplikacji, która rzekomo ma przeszkolić Cię z inwestowania. W rzeczywistości, taka aplikacja umożliwia zdalne przejęcie pracy nad Twoim komputerem lub telefonem. Pod pretekstem prowadzenia szkolenia z inwestycji oszuści mogą poprosić Cię o autoryzację operacji. Tak naprawdę zlecają przelew z Twojego rachunku. Na własnych oczach zobaczysz, jak oszuści Cię okradają.
  • Oszuści mogą nakłaniać Cię do różnych działań, np. przelewu pieniędzy do portfela inwestycyjnego. Tak naprawdę, środki trafiają na konto oszustów.
  • Oszuści będą Cię przekonywać, że inwestowanie idzie Ci świetnie i warto wziąć dodatkowy kredyt na kolejne inwestycje.

 

Może się też zdarzyć, że na Twoje konto wpłynie przelew od innej zmanipulowanej osoby. Przestępcy pod pretekstem wypłaty zysku, wykorzystają Twój rachunek do wyprowadzenia pieniędzy. Zwróć wtedy uwagę na dane nadawcy przelewu.

 

Pamiętaj

W żadnym wypadku nie przelewaj tych pieniędzy dalej. W ten sposób nieświadomie możesz wziąć udział w tym oszustwie. W takiej sytuacji zgłoś sprawę na policji.

 

Jak nie dać się oszukać?

  • zachowaj ostrożność, gdy ktoś obiecuje Ci duże zyski przy minimalnym ryzyku, szczególnie w krótkim czasie,
  • nie udostępniaj swoich danych do logowania, danych kart płatniczych, a także danych osobowych ze swoich dokumentów,
  • nie instaluj żadnego oprogramowania ani aplikacji na telefon do tzw. zdalnego pulpitu, gdy ktoś Cię o to prosi (np. „doradca inwestycyjny”),
  • nie zlecaj i nie potwierdzaj żadnych operacji, gdy ktoś prosi Cię o to np. podczas rozmowy telefonicznej,
  • jeśli dostaniesz przelew od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy dalej – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie, zgłoś taką sytuację na policji,
  • jeśli masz wątpliwości co do wiarygodności inwestycji, nie bierz w niej udziału.

To nie jest oferta. Ten materiał nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego i ma on charakter wyłącznie informacyjny.