Jak inwestować regularnie? Poradnik inwestowania

22
.
01
.
2021
Jak inwestować regularnie? Poradnik inwestowania

 

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są korzyści płynące z regularnego inwestowania
  • jak zacząć inwestować regularnie
  • jak często inwestować pieniądze
  • jak ułatwić sobie inwestowanie

Przeczytanie artykułu zajmie Ci około 3 minut.


Jak inwestować regularnie?

  • Dzięki regularnym wpłatom zwiększasz swoje szanse na zysk z inwestycji i dbasz o zmniejszenie jej ryzyka.
  • Częstotliwość i wysokość wpłat zależy od Ciebie. Możesz na przykład dodawać mniejsze kwoty każdego miesiąca (np. 200 złotych) lub większe każdego roku (np. 3000 złotych).
  • Możesz ustawić automatyczne wpłaty, dzięki czemu nie musisz robić tego każdym razem własnoręcznie.

Dlaczego warto regularnie dokładać pieniądze do swojej inwestycji?


Żeby lepiej zrozumieć zalety regularnego inwestowania, zobacz wideo z naszym ekspertem:

 

 

Obejrzyj webinar

  • Możesz szybciej uzbierać dużą sumę  
    Dzięki inwestowaniu tylko 300 zł miesięcznie przez 10 lat, możesz zgromadzić 55 000 zł. Odłożenie tej kwoty zajmie Ci aż 5 lat więcej, jeśli użyjesz do tego zwykłego konta.
  • Nie musisz martwić się o to, czy inwestujesz w dobrym momencie
    Dzięki systematycznym wpłatom uśredniasz cenę zakupu. Kiedy warunki będą odpowiednie (niska cena), kupisz więcej jednostek funduszy. Kiedy warunki będą gorsze (wysoka cena), kupisz ich mniej.
  • Nauczysz się cierpliwości i systematyczności
    Czyli dwóch cech wyróżniających osoby, które skutecznie inwestują pieniądze. Po pierwsze, nie będziesz się spodziewać natychmiastowego efektu. Po drugie, niezależnie od sytuacji i ceny, będziesz inwestować bez niepotrzebnego stresu. Impulsywność z kolei może mieć negatywny wpływ na Twoje decyzje.


Jak często  dopłacać do inwestycji?


Tak, aby było to najbardziej komfortowe dla Ciebie i Twoich finansów. Możesz na przykład dodawać pieniądze do swojej inwestycji:

  • Co miesiąc
    To dobre rozwiązanie szczególnie dla tych, którzy są już przyzwyczajeni do odkładania każdego miesiąca. Część odłożonej sumy można wtedy przeznaczyć na doinwestowanie. Nie musi to być duża kwota. Minimalna wpłata do większości funduszy to tylko 100 złotych.
  • Raz na rok
    To dobry pomysł, jeśli w którymś momencie w roku dostajesz mocniejszy zastrzyk pieniędzy np. roczną premię w pracy. Możesz się wtedy zdecydować na zainwestowanie jakiejś jej części.


Czy wpłaty na fundusz mogą być automatyczne?

Tak! Na każdym wniosku o zakup jednostek funduszu zaproponujemy Ci regularne inwestowanie. Wystarczy, że określisz wysokość wpłat, a pieniądze trafią z Twojego konta na wybrany fundusz automatycznie każdego miesiąca. Dzięki temu nie musisz o tym pamiętać i za każdym razem dodawać pieniędzy własnoręcznie. Częstotliwość i wysokość wpłat możesz później zmienić zgodnie z własnymi potrzebami.  

 

Skorzystaj z kalkulatorów inwestycyjnych

 

Ułatwią Ci zaplanowanie długoterminowej inwestycji. Dzięki nim zorientujesz się, ile pieniędzy będzie Ci potrzebne na wybrany cel (np. dodatkową emeryturę, mieszkanie dla dziecka, lub podróż dookoła świata). Zobaczysz też, jaka powinna być wielkość regularnych wpłat (miesięcznych lub rocznych).

 
 

Wybierz sposób inwestowania

 

Przygotowaliśmy rozwiązania zarówno dla osób, które dopiero zaczynają inwestować, jak i dla tych, które mają już doświadczenie. Możesz inwestować z pomocą naszych ekspertów lub samodzielnie zarządzać swoimi inwestycjami. W naszej ofercie znajdziesz fundusze oraz akcje spółek na polskiej i zagranicznych giełdach.

W mBanku inwestujesz za pomocą intuicyjnych platform (Supermarket Funduszy Inwestycyjnych, eMakler). Są one bezpośrednio połączone z Twoim kontem i serwisem transakcyjnym.

Najprostszy sposób inwestowania. Każda z 3 strategii inwestuje na całym świecie. W najlepiej rozwijające się spółki, obligacje państw i surowce. W składzie każdej strategii jest nawet kilkanaście funduszy dobieranych przez ekspertów mBanku.

 

Zaangażowanie: 

Poziom wiedzy: 

Koszty: 

Zapoznaj się z naszą szeroką ofertą funduszy (m.in. fundusze akcji, hybrydowe, obligacji bądź pieniężne). Stwórz swoją strategię i zarządzaj nią.

 

 

 

 

Zaangażowanie:

Poziom wiedzy: 

Koszty: 

Ty decydujesz o tym, kiedy i co kupować w Polsce lub za granicą. Płacisz tylko prowizję od transakcji. My dostarczamy narzędzia i analizy, które pomogą Ci podjąć decyzje.

 

 

 

Zaangażowanie: 

Poziom wiedzy: 

Koszty: 

Pamiętaj, że inwestowanie wiąże się zarówno z szansą na zysk, jak i ryzykiem straty przynajmniej części pieniędzy. Dane historyczne nie gwarantują osiągnięcia zysków w przyszłości.

Nota prawna

To nie jest oferta. Usługa przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych jest świadczona przez mBank S.A. Szczegółowe warunki i opłaty związane z usługą przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, a także informacje o ryzykach inwestycyjnych są określone w Regulaminie świadczenia przez mBank usług przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych oraz w Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. znajdujących się na:https://www.mbank.pl/pdf/inwestycje/fundusze/regulamin-swiadczenia-przez-mbank-uslugi-przyjmowania-i-przekazywania-zlecen-nabycia-lub-odkupienia-jednostek-uczestnictwa-w-funduszach-inwestycyjnych.pdf oraz https://www.mbank.pl/pomoc/oplaty/oferta-indywidualna/aktualna-taryfa/

Instrukcja aktywacji usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych dostępna jest na   https://www.mbank.pl/indywidualny/inwestycje/fundusze/supermarket-funduszy-inwestycyjnych/

Usługa przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych może być świadczona tylko na rzecz posiadacza rachunku bankowego prowadzonego przez mBank S.A.

Inwestowanie za pośrednictwem usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w prospekcie informacyjnym.

Bank nie ponosi odpowiedzialności za decyzje Klientów związane z inwestowaniem w fundusze inwestycyjne. Fundusze inwestycyjne nie są depozytem bankowym. Dotychczasowe wyniki funduszy oraz innych emitentów nie stanowią gwarancji przyszłych wyników. Wartość zakupionych jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych może się zmieniać wraz ze zmianą sytuacji na rynkach finansowych. W konsekwencji, dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu. Ponadto potencjalne korzyści z inwestowania w fundusze inwestycyjne mogą zostać zmniejszone o pobierane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat i prowizji oraz regulaminów

mBank S.A. oświadcza, iż:

1) posiada zezwolenie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z dnia 30 czerwca 2005 roku, zmienione decyzją Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 20 marca 2012 roku, zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 20 marca 2012 roku oraz zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 17 listopada 2015 roku na prowadzenie działalności maklerskiej,

2) posiada zezwolenie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z dnia 23 listopada 1995 roku na świadczenie usług powierniczych, prowadzenie rachunków papierów wartościowych, rejestrowanie stanu posiadania papierów wartościowych i zmian tego posiadania,

3) organem nadzorującym mBank S.A. w zakresie działalności, o której mowa w pkt. 1-2, jest Komisja Nadzoru Finansowego, ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa.

Kwotę możliwą do zgromadzenia obliczyliśmy na podstawie odkładania stałej sumy pieniędzy miesięcznie przy założeniu stałej stopy procentowej (8%). Stopa ta odpowiada funduszom charakteryzującym się długim horyzontem inwestycyjnym (czas trwania inwestycji min. 7 lat) oraz wiąże się z wyższym poziomem ryzyka inwestycyjnego. Modyfikacji obliczenia można dokonać na kalkulatorze dostępnym na stronie https://www.mbank.pl/indywidualny/inwestycje/fundusze/kalkulatory/. Obliczenia są jedynie szacunkami i należy traktować je orientacyjnie.

Wyniki inwestycji emerytalnych trójki rodzeństwa przedstawione na wykresie na wideo pochodzą z badania własnego mBanku przeprowadzonego 1.08.2020 r.