Zainspiruj się.
Zobacz jakie przykładowe działania dofinansowaliśmy w 2017 roku.
 

Fundacja Sapere et Gaudere

Projekt - Przyroda okiem matematyka

Podczas zajęć projektowych uczniowie przystąpili do pomiaru terenu szkoły wraz z ogrodami, które w dalszym etapie będą wykorzystane do wykonania makiety szkoły. Następnie przeliczali rzeczywiste pomiary w skali 1:64, a otrzymane wyniki przenosili na plan makiety. Uczestnicy podzielili między sobą wykonanie jej elementów.

Odbył się wieczór poetycki „Matematyka w poezji i piosence ”, gdzie uczniowie różnych szkół recytowali dowolnie wybrany wiersz lub śpiewali piosenkę, poruszającą tematykę szeroko kojarzącą się z hasłem „matematyka” (np. liczebniki, cyfry, działania matematyczne, liczenie itp.) Zorganizowano także rodzinny konkurs „Najciekawsza gra matematyczno- przyrodnicza” oraz Międzyszkolny Konkurs Matematyczno- Plastyczny: „Matematyka w przyrodzie”.

Szkoła Podstawowa w Klonowej

Projekt - Klonowskie granie

W ramach projektu odbyła się gra pt. "Zagadkowy sezam", podczas której uczniowie szukali zakodowanych zagadek i za pomocą tabletów je odczytywali. Zorganizowane zostały też warsztaty dla rodziców pt. " Jak wspierać dziecko w nauce matematyki".

Podczas spotkania podano przykłady, w których dzieci wspólnie z rodzicami mogą ćwiczyć umiejętności matematyczne takie jak obliczenia kalendarzowe, zegarowe, zamianę jednostek, obliczanie powierzchni, objętości, obwodu itp.

Kolejnym działaniem była gra terenowa "Z tabletem poznaję moją miejscowość", podczas której uczniowie w grupach poszukiwali zakodowanych zadań na terenie różnych instytucji. Głównym celem było poznanie sytuacji Gminy pod kątem ochrony środowiska i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Gra cieszyła się dużym powodzeniem, a większość zadań nie sprawiła uczniom trudności.

W listopadzie został rozstrzygnięty konkurs na tworzenie gier komputerowych.

Zespół Szkół Technicznych we Włocławku

Projekt - Matematyka daje wolność

W szkole we Włocławku powstanie matematyczny escape room. Zaadaptowano na ten cel jedno pomieszczenie w piwnicy szkoły. Część grupy pracowała nad aranżacją wnętrza, część pisała scenariusze i zagadki, a jeszcze inni zadbali o identyfikację wizualną escape roomu.

Najpierw uczestnicy wykonali aranżacje i montaż sprzętu elektronicznego. Wpuścili kilka pierwszych grup w celu przetestowania. Testy zaowocowały kilkoma poprawkami technicznymi i merytorycznymi.

Odbyło sie oficjalne otwarcie escape roomu z udziałem mediów i przedstawicieli władz miasta. Zamknięto też w pokoju panią Prezydent, panią kierownik Wydziału Kultury i radnego Rady Miasta wraz z przedstawicielem młodzieży. Zabawa była cudowna. Pozostali uczestnicy uroczystości obserwowali ich zmagania na ekranie TV. Regularnie pokój odwiedzają drużyny ze szkoły i biją kolejne rekordy. W grudniu opracowano harmonogram wejść dla szkół z regionu.

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp.

Projekt - Matematyczne śledztwo w Trójce

W czasie gry miejskiej dla uczniów i rodziców wszystkie zadania zakodowano kodami QR. Do ich odczytu wykorzystano tablety. Uczniowie uczestniczyli też w Code Week w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania. Odbyły się warsztaty "Kodowanie z Scottie Go", dzięki którym stali się ekspertami w tworzeniu algorytmów i poznali podstawy programowania.

Na zajęciach Klub Gier Planszowych przy użyciu Master Mind uczniowie ćwiczyli kodowanie i odgadywali kod przeciwnika. Dużo emocji wzbudziły gry Wieża Hanoi oraz Kubik.

Podczas warsztatów "Matematycy na tropie brył" uczniowie konstruowali budowle z klocków Maple oraz bryły z zestawu Bamp. Odbyły się też warsztaty, podczas których budowali bryły z klocków REKO, łamigłówek HAPPY, ziemniaków, wykałaczek oraz balonów.

Wzięli również udział w warsztatach "Matematyczne śledztwo z TIK-iem". Rozwiązywali zadania w aplikacji Quizziz dotyczące liczb naturalnych, a następnie samodzielnie tworzyli test dotyczący ułamków zwykłych.

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Dąbrowskiej we Wrocławiu

Projekt - Jesienna Szkoła Matematyki w SP1

Przebojem projektu był Obóz Matematyczny „SuMa 2017” w Szklarskiej Porębie, podczas którego uczestnicy wysłuchali ciekawych wykładów. Ponadto w listopadzie odbyły się 2 mecze matematyczne, 2 wieczory gier i 2 górskie spacery.

Zorganizowano VI Dzień Matematyki. O ciekawych liczbach dowiedziały się klasy czwarte. Klasy trzecie - jak można zmieścić cały świat na kartce papieru. Klasy piąte skorzystały z warsztatów z geometrii. Szóstoklasiści słuchali wykładu "Co łączy komputer, objętość jajka i bombę atomową". Uczniowie klas siódmych poznawali bryły platońskie i zrozumieli, że nie można już wymyślić żadnej nowej... a szkoda! Uczniowie stawali w szranki ze swoimi rodzicami rozgrywając mecz matematyczny.

Szkolny korytarz mieni się kolorami matematycznych wyszywanek, uczniowie kończą projektować symetryczne posadzki, coraz sprawniej szyfrują tajne wiadomości.

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Macieja Rataja w Ostrowie Wielkopolskim

Projekt - Matematyczne wędrówki po Ostrowie

We wrześniu w Parku Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim odbyły się zajęcia matematyczno – przyrodnicze. Uczestnicy mierzyli obwody i wyznaczali wiek, wysokość drzewa, obliczali powierzchnię liścia.

W ramach zadania. „Mapa miasta bez tajemnic” uczniowie poznali sposoby przeliczania wymiarów w skali na mapie na wymiary rzeczywiste, zapoznali się z legendą mapy. Opracowywali trasy wycieczki rowerowej. Przeliczyli odległości i czas potrzebny do realizacji, przyjmując średnią prędkość rowerzysty oraz czas potrzebny na zwiedzanie punktów.

W ramach tematu „Moje miasto w liczbach” uczniowie udali się do Urzędu Miejskiego. Po tej wizycie i uzbieraniu ciekawych danych demograficznych, przyszedł czas na przedstawienie ich na różnego rodzaju wykresach.

Konstruowali bryły, rysowali siatki i kleili modele. Kolejnym zadaniem uczniów było rozpoznawanie brył w architekturze ostrowskiej, a także przygotowanie w grupach jednego modelu takiego budynku.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pokrzywnicy

Projekt - Odkrywcy tajników matematyki

Do realizacji projektu przystąpiły 4 zespoły uczniów. Prowadzili notowania nt. ilości wody w świeżych produktach i w suszu.

Wybrali się do pobliskiego lasu i poznali zasady prawidłowego zbierania grzybów. W czasie wędrówki uczniowie dokonali pomiarów długości trasy za pomocą koła pomiarowego. Następnie w szkole grzyby zważono i ususzono i po zbadaniu zawartości wody wykonano obliczenia procentowe.

Uczniowie badali również skład jabłka i marchewki pod względem zawartości wody. W tym celu wykorzystali sokowirówkę i wykonali obliczenia wagowe.

Ponadto uczniowie przygotowali obchody 7. Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Testowali gry planszowe, opracowali gry zręcznościowe, łamigłówki memory oraz wyliczanki. Udekorowali szkolny korytarz iloczynami, ilorazami i rymowankami matematycznymi.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Pielgrzymka

Projekt - Matematyka w przyrodzie i najbliższym otoczeniu

Zajęcia w większości odbywały się na terenie Parku w Pielgrzymce oraz Alei Kasztanowej. Dzieci dokonywały pomiarów w przyrodzie i najbliższym otoczeniu, mierzyły obwody drzew, wysokości i odległości. Na podstawie konkretnych pomiarów sporządzały plany w skali.

Jedna z grup wybrała się do pobliskiego sklepu i zrobiła wstępne rozeznanie cen, na podstawie którego uczniowie przygotowali kosztorys a później zamówienie na potrzebne artykuły do przygotowania ogniska grilla. W kolejnych miesiącach uczniowie odnajdywali figury samopodobne w przyrodzie, podawali przykłady roślin. Tworzyli zbiór Cantora, dywan Sierpińskiego oraz rozpoczęli konstrukcję piramidy Sierpińskiego. Odbyły się również warsztaty z robotyki. Uczniowie, wykorzystując instrukcję na tablecie, budowali roboty, programowali.

In gremio

Projekt - Kompas matematyczny II

„Grupa gry terenowej” wyznaczała trasę gry w przestrzeni miejskiej na terenie Gdyni. Szukała punktów charakterystycznych oraz figur i brył. Wyznaczała kąty, drogę i określała czas, skalę i zakres mapy. Zadaniem „Grupy projektowej” było opracowanie zagadek niezbędnych do przechodzenia na kolejne etapy gry. W projekcie wykorzystują wiadomości interdyscyplinarne, również przyrodnicze i historyczne.

W październiku „Grupa projektowa” kontynuowała prace nad aplikacją edukacyjną do gry terenowej – środowisko Scratch. W grze uwzględnione zostały wiadomości i umiejętności związane z przeliczaniem jednostek, geometrią. Równocześnie grupa projektowa pracowała nad rozszerzeniem gry, by wykorzystać jak najlepiej jej elementy w planowanym na grudzień pokoju zagadek.

W listopadzie zrealizowano grę terenową. Uczniowie wyposażeni w smartfony, notesy i długopisy wyruszyli w teren. Mimo śniegu w szybkim tempie rozwiązywali zadania i przechodzili do następnych punktów.

Publiczna Szkoła Podstawowa w Woli Blakowej

Projekt - m-Podróże w przestrzeni

Szkolę odwiedzili geodeci, architekt i pracownik biura podróży. Starali się przybliżyć uczniom, na czym polega ich praca. Przedstawili także drogę edukacyjną jaką musi przejść każdy, zanim zdobędzie taki zawód. Celem tych zajęć było pokazanie uczniom zastosowania matematyki w życiu codziennym.

Uczniowie mieli okazję poznać działanie sprzętów koniecznych do pracy geodety. Dowiedzieli się w jaki sposób planujemy wycieczkę i wyliczamy koszty podróży.

Podczas zajęć z informatykiem uczniowie zapoznali się z programem komputerowym Scratch, wykonywali prezentacje multimedialne o matematycznych programach komputerowych.

W czasie warsztatów w sklepie zapoznali się z dokumentacją potrzebną do funkcjonowania sklepu, obsługą kasy fiskalnej, ważeniem towarów.

Na zajęciach warsztatowych z przyrodnikiem uczestnicy poznali geometryczne ogrody na świecie. Na zajęciach rozwijających tworzyli makietę szkoły oraz pracowali nad tworzeniem projektu nowych Ogrodów Przodków w programie komputerowym.

Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Projekt - Matematyka holistycznie, czyli jak?

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 odbyło się przedstawienie teatralne, ukazujące przydatność matematyki w życiu. Na scenie pojawiło się 4 matematyków: Kartezjusz, Pitagoras, Archimedes i Newton. Widownia poznała też tajemniczą Ludolfinę, która okazała się wcieleniem liczby Pi.

Został zorganizowany konkurs z elementami matematyki i angielskiego, wzorowany na teleturnieju „Milionerzy”. Ponadto w ramach projektu stale odbywają się spotkania z uczniami mającymi trudności w matematyce i tymi, którzy się nią interesują. Wspólnie rozwiązują zagadki i poznają ciekawostki matematyczne w korelacji z angielskim i informatyką.

23 października Branżowa Szkoła I Stopnia nr 30 zamieniła się w Królestwo Matematyki. Gośćmi placówki byli uczniowie szkół specjalnych i szkół branżowych I stopnia. Uczniowie dokonywali pomiarów, grali w quizy, rozpracowywali zegary, układali matematyczne puzzle w j. angielskim, tworzyli prace artystyczne, a nawet udało się zorganizować konkurencję sportową.

Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Krakowie – oddział

Projekt - Matematyka - język do rozmowy z komputerem

Zaczęło się od spotkania z teorią – uczniowie dowiedzieli się jakie są cechy algorytmów oraz czym są dane, zmienne, instrukcja warunkowa, struktura pętli. Przywitali też nowych przyjaciół Dash – ów i Dot –ów. Poznali aplikacje Go, Path, Blocky.

Jeśli dostarczymy robotowi Dash więcej mocy, to pojedzie on szybciej. Co to oznacza? Prędkość, czas i droga przebyta przez Dasha są ściśle powiązane. W trakcie tej lekcji uczniowie przeprowadzali próby prędkości Dasha, a następnie wykonywali obliczenia prędkości, czasu i drogi. Zbudowali program w aplikacji Blockly, w którym Dot nadawał zmianę prędkości Dashowi.

Świat jest pełen kątów! Podczas kolejnej lekcji uczniowie nauczyli się, w jaki sposób poruszać i obracać robotem Dash, aby podążał po zaplanowanej trasie.

Celem dobrego programisty jest napisanie programu, który jest możliwie jak najkrótszy, jak najbardziej przejrzysty i jak najbardziej zrozumiały. W trakcie następnej lekcji uczniowie nauczyli się jak pisać programy z wykorzystaniem pętli.

Szkoła Podstawowa nr 9 w Legnicy

Projekt - Matmobranie


Uczestnicy projektu aktywnie włączyli się w obchody Europejskiego Tygodnia Kodowania i otrzymali certyfikat za zorganizowanie wydarzeń. Na zajęciach zrealizowali w Scratchu projekt Kalkulator, który liczy: dodaje, odejmuje, dzieli i mnoży.


Na kolejnych zajęciach poznali sposoby programowania ozobota. Programowali im trasy, tak aby Ozobot poruszał się według wcześniej policzonych wyników działań, i jechał od liczby najmniejszej do największej. Praca wymagała sprawności liczenia i współpracy w grupie. Dodatkowo uczestnicy uczyli się prezentacji własnej pracy.

Odbyły się też wspólne zajęcia dla rodziców i uczniów, w trakcie których przekonali się, że nauka matematyki może stanowić dobrą wspólną rodzinną zabawę. Zaprogramowali projekt Rozeta w Scratchu i ćwiczyli kodowanie offlinowe. Uczestnicy projektu wzięli udział w konkursie na napisanie Hymnu koderów.

Stowarzyszenie Rodziców Ziemi Niechanowskiej

Projekt - Zbudujmy sobie makietę Niechanowa!


We wrześniu zespoły projektowe odwiedziły Urząd Gminy. Przedstawiciel Wydziału Zagospodarowania Przestrzennego opowiedział o planie gminy i miejscowości. Uczniowie uważnie słuchali jak można wykorzystać plan i oznaczenia na nim przy budowaniu makiety. Przyglądali się kształtom działek i usytuowanym na nich budynkom. Dowiedzieli się w jaki sposób można obliczyć ich wymiary.


W październiku wszystkie grupy spotykały się na zajęciach w szkole, by pracować nad projektem. Powstały kolejne siatki brył i pierwsze modele.

Uczestnicy pojechali na wycieczkę do Torunia, do Centrum Nowoczesności ,,MŁYN WIEDZY”. Zachwycili się tam modelem Wahadła Foucaulta. Odwiedzili Strefę Maszyn. Mogli odkryć w sobie żyłkę naukowca, konstruktora i wynalazcy. Na stanowisku „człowiek przyszłości” zapoznali się z historią i możliwościami transplantologii. W symulatorze mogli zaprojektować pojazd przyszłości i odbyć nim wyścig. Na kolejnej wystawie przekonali się jak zbudowany jest telefon i jak działa radiostacja.

Szkoła Podstawowa nr 39 im. Józefa Lompy w Chorzowie

Projekt - Szkolni przyjaciele: MATEMATYKA I DASH


Dzieci z niecierpliwością czekały na PIERWSZE SPOTKANIE Z DASHEM. Ogromną frajdę sprawiła im nauka sterowania robotem, poznanie jego funkcji. Dzieci miały za zadanie przejechać robotem wyznaczoną drogą.


Podczas zajęć SZYBKIE LICZENIE, LOGICZNE MYŚLENIE dzieci poznawały gry służące ćwiczeniu umiejętności szybkiego liczenia takie jak: rummikub i szalone zegarki. Nie zabrakło również gier, które rozwijają umiejętność logicznego myślenia jak blokus, digit, triominos. Uczniowie grali też w blokus, kubik, układali kwadrylion czy seta.

Tematem kolejnych zajęć była tabliczka mnożenia. Dzieci wykonywały ćwiczenia wymagające wykonywania działań na podstawie tabliczki mnożenia, wykorzystywały w tym celu kostki do gry i karty Grabowskiego. Skorzystano również z ćwiczeń interaktywnych i aplikacji Kahoot, gdzie oprócz poprawnego wyniku liczy się czas odpowiedzi. Jest to forma pozytywnej rywalizacji wśród dzieci.

Fundacja "Matematyka dla wszystkich" w Bielsku-Białej

Przygoda z geometrią na pomarańczy – trzy światy geometrii


We wrześniu odbyły warsztaty dla uczniów i nauczycieli. Od rana w budynku unosił się aromatyczny zapach pomarańczy. Były one bowiem ważnymi atrybutami, jako modele kuli. Wykładowcy pokazali na sferze analogie obiektów, takich jak prosta, okrąg czy trójkąt.


Uczniowie wnikliwie badali własności figur. Przekonali się, że prosta nie zawsze jest prosta, i że suma kątów w trójkącie nie zawsze wynosi 180º. Zbudowali na pomarańczy trójkąty o największej oraz najmniejszej możliwej sumie kątów. 

Grupy projektowe z poszczególnych szkół spotykały się ze swoimi nauczycielami, aby stworzyć scenariusz warsztatów jakie prowadzą dla kolegów. Zrodziły się ciekawe pytania. Niektóre z nich udało się rozwiązać z pomocy nauczycieli. Do wyjaśnienia innych niezbędna okazała się pomoc specjalistów geometrii sferycznej. Odbyło się spotkanie konsultacyjne na platformie ClickMeeting.

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach "Inicjatywa"

Projekt - Mamo, Tato pomóżcie mi z matmą!


Zorganizowane zostały warsztaty dla uczniów klas czwartych LEGO LANDIA oraz zajęcia nauki programowania. Dwie grupy uczestników poznały podstawy budowy i działania robotów oraz zasady programowania robotów w środowisku Lego Mindstorma. Budowane roboty wyposażone są w czujniki oraz sterujący całością komputer pokładowy nazywany inteligentną cegłą.


W październiku odbyły się zajęcia dla klas V i VI z tematyki ułamków. Uczniowie uczestniczyli w nich wspólnie z rodzicami i rodzeństwem. Tworzyli w parach mapę myśli - wszystko co wiem o ułamkach. Następnie rozegrany został grupowy turniej gier planszowych - układanki Schubitrix - dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie i zamiana ułamków.

W ramach projektu odbyły się również pokazy robotyki i programowania dla wszystkich uczniów szkoły. Uczniowie mogli sami sterować robotami z klocków lego i wysłuchali ciekawego wykładu o programowaniu. Przekonali się, że robotyka i programowanie to zawody przyszłości.

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Strącznie

Projekt - Scottie go - interaktywnie i z programowaniem


W klasie IV uczniowie ćwiczyli rachunek pamięciowy na liczbach naturalnych, korzystając z platformy matzoo, która liczy zdobyte punkty i daje wirtualne nagrody, co świetnie motywuje do działania. Następnie sami tworzyli gry dotyczące rachunku pamięciowego.


Uczniowie klas V poznali metodę projektu - webquest. Podzielili się na grupy, wybrali spośród siebie lidera i wspólnie tworzyli prezentacje na temat symetrii w kosmosie, architekturze, przyrodzie, sztuce i sporcie. Pokazali je na forum klasy. Byli również na wycieczce w supermarkecie, gdzie ich zadaniem było wydanie na imprezę klasową określonej sumy w określonym czasie.

Najstarsi uczniowie poznawali podstawy algorytmiki, zasady układania "bloków" na platformie "Mistrzów kodowania". Programowali ptaka Angry Birds tak, aby dotarł do świnki przechodząc przez labirynt. Następnie programowali na platformie do nauki kodowania - Code.org. Podczas programowania stosowali wiedzę o kątach. Musieli skierować artystę, by narysował różne figury.

Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku

Projekt - A może nad morze - wodna potęga matematyki


Czy rozwój żeglugi byłby możliwy, gdyby nie "królowa nauk"? Projekt rozpoczęła uroczysta prezentacja pod tym tytułem. W czasie zajęć plenerowych uczniowie zastanawiali się, jak mierząc cień wysokiego obiektu, odpowiedzieć na pytanie: Jaka jest jego wysokość? Jak w tym celu wykorzystać twierdzenie Talesa? Kim był Tales?


Podczas zajęć „Kąty w kuli” uczniowie spojrzeli na znane im pojęcia takie jak kąty, stopnie i minuty z zupełnie innej perspektywy. Młodzi ludzie wyznaczali długości i szerokości geograficzne miejsc zaznaczonych na mapach.

Uczniowie zademonstrowali zastosowania twierdzenia Talesa. Zainteresowaniem cieszyły się również prezentacje wykonywania splotów żeglarskich.

W ramach wyjazdu do Ustki uczniowie zwiedzili ORKAN - jeden z trzech nowoczesnych statków dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR w Gdyni. Pod okiem specjalisty dokonali pomiarów portu w Ustce. W czasie tej wyprawy mogli osobiście przekonać się o szerokich zastosowaniach matematyki w rozwoju żeglugi.

Społeczna Szkoła Podstawowa w Jarocinie Jarocińskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego

 

Projekt - Matematyczne rozterki


W ramach „Klubu gier i zagadek logicznych” część uczniów doskonali pod okiem prowadzącego swoje umiejętności programistyczne w języku Scratch. Powstały: kalkulator obliczający wyniki oraz aplikacja do nauki tabliczki mnożenia, dodawania i odejmowania. Uczestnicy udoskonalili swoje projekty o samodzielnie skomponowaną muzykę.


Na spotkaniach klubu uczestnicy aktywnie rozwiązywali i dyskutowali nad zadaniami logiczno-matematyczno-informatycznymi. Było układanie symboli wg określonych reguł, szukanie optymalnych rozwiązań danych problemów, tworzenie i realizowanie algorytmów, a nawet system binarny! Na zajęciach wykorzystano też układanki Happy Cube. Powstało wiele pięknych sześcianów, choć droga do ich ułożenia wcale nie była łatwa.

 W szkole odbył się także warsztat pt. "Matematyka w fotografii". Uczniowie poznali podstawowe zasady kompozycji fotografii (teorię złotego podziału, trójpodziału i mocnych punktów) oraz wykonali własne zdjęcia na konkurs "Sfotografuj Królową Nauk".

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 12 Specjalna w Radomiu

Projekt - Nieprzypadkowy sukces - gamifikowanie zajęć matematycznych z narzędziami TIK.


Escaperoom’owy zawrót głowy przybiera na sile. Śmiałkowie zostali uwięzieni w sklepie budowlano-remontowym. Żeby się z niego wydostać musieli poznać obsługę przyrządów pomiarowych (kątomierz, metrówka, składana linijka stolarska). A następnie wykonać zadanie praktyczne – zbudować robota.


Praca była ciężka. Należało odmierzyć kawałki płyty wiórowej, tak by zachować proporcję głowy w stosunku do reszty ciała. Wyznaczyć za pomocą metrówki symetryczne miejsca wbicia gwoździ, by robot nie rozpadł się na części. Młotki tylko stukały i stukały. Na koniec każdy mógł przyozdobić robota wg własnej inwencji twórczej. I porównać swoje roboty pod względem wielkości i ilości użytych ozdób. Zadanie zostało wykonane, a uczestnicy uwolnili się z pokoju zagadek.

Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie

 

Projekt - POLicz się! - Edukacja Ekonomiczna dla Młodszych

We wrześniu podczas warsztatów „Barter - spróbuj swoich sił w przeprowadzaniu bezgotówkowych transakcji i negocjacjach!" dzieciaki prowadziły negocjacje. Wymieniały się między sobą notesami, ołówkami, naklejkami i żetonami.


W ramach warsztatu „Aukcja, po raz pierwszy!" uczestnicy poznali zagadnienia związane z funkcjonowaniem rynku: pojęcia popytu i podaży, ceny dumpingowej, zysku i kosztów, marży oraz dowiedzieli się między innymi na czym polega monopol, oligopol i konkurencja monopolistyczna. Dzieci uczestniczyły również w aukcji, sprzedawały i kupowały między sobą notesy, ołówki. W ramach zajęć "Mój budżet, czyli jak nie wydać wszystkiego" uczniowie dowiedzieli się, czym jest budżet i co trzeba uwzględnić w planowaniu domowego budżetu. Uczestnicy mieli również za zadanie stworzyć wspólnie ze swoimi rodzicami rodzinny budżet domowy.

Szkoła Podstawowa im. kpt. pil. Mieczysława Medweckiego w Morawicy

Projekt – „Ciekawie i nowocześnie, czyli matematyka oczami dziecka”

Maraton matematyczny niestandardowo? Szkoła podeszła do tematu niekonwencjonalnie. Postanowili zorganizować maraton rozgrywek w gry matematyczne, logiczne i strategiczne.

Gry zostały wcześniej zrobione od początku do końca przez same dzieci. I tym sposobem pomoce dydaktyczne w szkole zostały wzbogacone o kolejne, które są ciekawą nauką podstawowych umiejętności matematycznych oraz świetną zabawą! Powstały np. gry o nazwach: Barykady czy Matematyczne Pendolino.

Stowarzyszenie Rozwoju Młodzaw – Nasza Przyszłość

Projekt – „Mamo, tato matematyka jest fajna!”

 

Przygodę z matematyką uczestnicy rozpoczęli już podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego, gdzie ogłoszono start projektu i zaproszono rodziców do udziału w „Podchodach matematycznych”. Pierwszym etapem były jednak warsztaty "Tabliczka mnożenia nie musi być trudna".

 

W podziale na grupy dzieci obejrzały prezentację z tabliczki mnożenia, nauczyły się jak łatwo mnożyć duże liczby i poznały ciekawe metody np. mnożenie na palcach, mnożenie na kreskach.


W Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia uczniowie wyszli ze szkoły, aby sprawdzić znajomość tabliczki wśród mieszkańców. "W końcu my możemy odpytywać, a nie nas pytają" mówili uczniowie. Przechodnie za dobre odpowiedzi dostawali odznakę Ekspert Tabliczki Mnożenia. W ramach "Podchodów matematycznych" rodzice z dziećmi przyjechali do lasu, gdzie czekały na nich strzałki i zadania. Każda drużyna zdobyła słodką niespodziankę, a najszybsze drużyny dodatkowe dobre oceny z matematyki.

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 5 im. Orła Białego w Oświęcimiu

Projekt – „Matematyczna jesień”


We wrześniu ruszył projekt, a z nim warsztaty, turnieje, konkursy. Uczniowie uczestniczyli matematycznych lekcjach przyrody, dyktandzie matematycznym, konkursie fotograficznym "Matematyka wokół nas" i wielu innych atrakcjach.


Dzieci uczestniczyły na przykład w warsztatach origami, podczas których wykonywały krawaty. Każdy uczeń, który tego dnia nosił w szkole taki krawat był zwolniony z kartkówek i odpowiedzi ustnych.


29 września szkoła świętowała Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Na lekcjach matematyki królowała tabliczka mnożenia w formie gier, łamigłówek i zagadek. Uczniowie zdawali egzaminy ze znajomości tabliczki mnożenia i uzyskiwali legitymacje Eksperta. Liczba zdobytych legitymacji była doliczana do klasowej punktacji Turnieju Międzyklasowego.

Razem możemy więcej - grupa nieformalna

Projekt – „MatMistrzowie”


Przepis na udane zajęcia z mechatroniki: Składniki- kawałki drewna, klej, taśma, kombinerki, drut, baterie, młotek, silniczek, płyta CD, wkrętarka, wiertło, kable, krokodylki. Sposób wykonania -Dowolny, liczy się: KREATYWNOŚĆ! W taki sposób rozpoczęły się warsztaty dla uczniów w Kmiecinie.


Realizację projektu poprzedziły działania promocyjne. W szkole zostały rozwieszone plakaty informujące o naborze uczestników projektu. Podobna informacja pojawiła się też na stronie szkoły, na profilu facebookowym  grupy nieformalnej "Razem możemy więcej" oraz Gminy Kmiecin. Podczas gdy uczniowie mierzyli się z  pierwszymi warsztatami z mechatroniki,  nauczyciele wzięli udział w szkoleniu dotyczącym filmu poklatkowego.

Szkoła Podstawowa w Łubowie

Projekt - ,,Bawimy się... matematyką"


Projekt rozpoczął się od zajęć w terenie. Dzieci z zaciekawieniem mierzyły boisko szkolne, dokonywały pomiarów taśmą mierniczą oraz porównywały wyniki z pomiarami metodą kroków. Uczniowie poznali jednostki długości i wzięli udział w  konkursie na najdokładniejszy wynik pomiaru.


Następne zajęcia dotyczyły obserwacji przyrody przez lupę oraz nauki wyznaczania kierunków geograficznych korzystając z podpowiedzi natury oraz przy pomocy kompasu.  Dzieci z zaciekawieniem i entuzjazmem uczestniczyły we wszystkich warsztatach. Cieszyła ich nauka w terenie.  W następnym miesiącach będą dalej bawić się matematyką.

Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Dobromierzu

Projekt – „Mierzę, ważę, liczę - matematyczne doświadczenia i eksperymenty związane z jednostkami miary”

We wrześniu uczniowie z Dobromierza wzięli udział w warsztatach dotyczących pomiarów długości i odległości, pomiarów czasu oraz w grze terenowej z wykorzystaniem kodów QR.


W czasie warsztatów dotyczących pomiarów długości uczniowie zapoznali się z różnymi przyrządami, takimi jak: taśma miernicza, suwmiarka, koło pomiarowe, metrolog. W praktyce wykorzystali je do pomiarów pomieszczeń szkolnych, mebli w klasie, średnic przedmiotów, długości krzywych.


Na warsztatach dotyczących pomiarów czasu poznali: zegar, stoper, minutnik manualny, wizualny i dźwiękowy TIME TRACKER, matę zegarową, zestaw klepsydr piaskowych. Wykonywali takie zadania jak układanie wieży z klocków na czas, określanie kąta zawartego między wskazówkami zegara, działania na liczbach pod presją czasu (Time tracker).

Podczas gry terenowej na boisku szkolnym zostały umieszczone tablice z kodami QR. Uczniowie podzieleni na grupy mieli za zadanie odczytać zakodowane treści zadań i wykonać je.

Szkoła Podstawowa nr 2 w Świętochłowicach

Projekt – „Spotkania z Ciotką Geometrią”


Ciotka Geometria na dobre rozgościła się w szkole. Podczas rozpoczęcia roku szkolnego odbyło się uroczyste otwarcie projektu. Już w pierwszych dniach nauki Ciotka ogłosiła konkurs dla uczniów. Niefortunnie zgubiła na terenie szkoły 10 zadań dotyczących własności figur geometrycznych. Zachęciła uczniów do ich odszukania oraz rozwiązania.


Dzieciaki ochoczo włączyły się w poszukiwanie zagubionych zadań. Udzielone przez uczniów odpowiedzi zostały sprawdzone. Najlepsi otrzymają nagrody.


Podczas zajęć dotyczących figur dzieci korzystały z tangramów, geoplanów, modeli brył oraz klocków reko. Poprzez zabawę szybko chłonęły wiedzę. Na podsumowanie zajęć Ciotka zamknęła ich w pokoju zagadek i obiecała wypuścić dopiero wtedy, gdy odszyfrują kod otwierający drzwi. Uczestnicy musieli zatem poprawnie rozwiązać wszystkie zadania, ponieważ ich wyniki układały się w kolejne cyfry kodu. Bez problemu, za to z wypiekami na twarzach, poradzili sobie ze wszystkimi zagadkami i uwolnili się.

Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Kornela Makuszyńskiego w Kalei

Projekt – „Matematyka - to lubię!”


Niecodzienne spotkania z matematyką rozpoczęto od zajęć ćwiczących koncentrację i strategiczne myślenie, czyli od gier planszowych. Warsztaty spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem i zachęciły do aktywności nawet tych uczniów, którzy do tej pory nie byli zainteresowani matematyką. Stały się też zaczynem mini-klubu gier planszowych.


We wrześniu uczniowie wzięli udział w wyciecze. Odwiedzili Pocztę Główną w Częstochowie, aby tam poszukać zastosowań matematyki. Dzieci przekonały się, że matematyka jest tam wszechobecna. Najbardziej zaciekawiły się pracą logistyków pocztowych stwierdzając, że trzeba być dobrym strategiem, umieć przewidywać i myśleć logicznie. Wobec tego rozgrywki w gry planszowe mogą pomóc im w planowaniu przyszłości. Założone przez projekt cele, takie jak zainteresowanie uczniów matematyką, zwiększenie ich motywacji do nauki oraz poznanie praktycznego zastosowania tej dziedziny wiedzy zostały spełnione, choć to dopiero początek projektu.

VII Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Radomiu

Projekt - "Polubić matematykę"


15 września odbył się Matematyczny bieg na orientację. Uczniowie biegli według mapy w rezerwacie „Królewskie Źródła”. Na punktach kontrolnych rozwiązywali zadania dotyczące zastosowania matematyki w życiu codziennym, zadania logiczne, łamigłówki matematyczne.


Szczególnie podobało się zadanie na 6 punkcie kontrolnym, gdzie uczestnicy biegu mieli rozwiązać zadanie kształcące logiczne myślenie oraz wyobraźnię przestrzenną – ułożyć sześcian składając łamigłówkę „Radosne sześciany”. Na zakończenie biegu odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek, podsumowanie biegu oraz bardzo przyjemny moment – wręczenie zwycięzcom pamiątkowych dyplomów oraz nagród.


We wrześniu odbyły się też warsztaty, w czasie których uczestnicy uczyli się układać łamigłówki matematyczne - Radosne Sześciany, które poprzez zabawę, świetnie ćwiczą wytrwałość, cierpliwość, spostrzegawczość, wyobraźnię przestrzenną i logiczne myślenie, dają poczucie sukcesu i zwiększają wiarę we własne siły.